Haber

12 Kasım depreminde yakınlarını kaybedenlerin acıları taze

DÜZCE’nin Kaynaşlı ilçesi merkezli 12 Kasım 1999’da meydana sarsıntının üzerinden 23 yıl geçmesine karşın yakınlarını kaybedenlerin acıları birinci günkü tazeliğini koruyor. Sarsıntıda annesi Necla ve babası Necmi Şahin’i kaybeden Necdet Yaşar Şahin, “Çok zor günlerdi. 5 günde ailemi enkazdan çıkardım. 23 yıl geçti ama her yıl dönümünde benim gibi insanlar, aileler bu acıyı tekrar hatırlıyor” dedi.

Düzce ve Bolu 12 Kasım 1999 günü saat 18.57’de 7.2 büyüklüğündeki sarsıntıyla yıkımı yaşadı. Düzce’de 710, Bolu’da ise 48 kişinin ömrünü yitirdiği sarsıntıda yakınlarını kaybedenlerin acıları ortadan geçen 23 yıla karşın hala taze. Sarsıntısı yaşayanlar ve sarsıntıda yakınlarını kaybedenler o günlerde yaşanan acıları ve zorlukları unutamıyor.

Depremde annesi Necla ve babası Necmi Şahin’i kaybeden Necdet Yaşar Şahin, “Çok zor günlerdi. 5 günde ailemi enkazdan çıkardım. 23 yıl geçti ama her yıl dönümünde benim gibi insanlar, aileler bu acıyı tekrar hatırlıyor” diye konuştu.’AİLEMİ 5 GÜNDE ENKAZ ALTINDAN ÇIKARDIM’Ailesinin enkaz altında olduğu 5 günlük süreçte hep umutla beklediğini belirten Şahin, şunları söyledi: “Ben o süreçte üniversiteyi dondurmuş ve askere gitmiştim. Bir sabah uyanıyorsun ve deprem olmuş, ailenden haber alamıyorsun. O zaman İskenderun’da askerdim. Oradan geldim. Geldiğinde binaları mahalleni görüyorsun, binaların yıkıldığını görüyorsun. Enkaz altında olanlar vardı, enkazdan aileleri çıkartmak için uğraşıyorsun, yaşıyorlar mı yaşamıyorlar mı? Bunlar çok acı deneyimler. Kimsenin bir daha yaşamaması gereken anlar. Biz doğal bunları aştık. Çok güç oldu bizim için. Ben ailemi 5 günde enkaz altından çıkardım. Ancak daima bir umutla beklemiştim. Sağ çıkartırız, üzere düşünüyordum. Maalesef hayatta değiller çıkartamadık, yerleri cennet olsun. Biz buralardan ders çıkarmalıyız” ‘5 GÜNLÜK SÜREÇ İNSANIN 10 YILLIK ÖMRÜNÜ TÜKETİR GİBİYDİ’

Yaşadıklarını anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini belirten Şahin, “5 gün boyunca bu durumu deneyim edip yaşamak herkes için çok zordu. O 5 günlük süreç insanın 10 yıllık ömrünü tüketir üzereydi. Benim saçlarım o bir haftalık süreçte döküldü. Bunun derin izleri de var. Uzun mühlet ruhsal tedavi gördüm. Düzce’ye gelemedim uzun süre. Uzun yıllar Ankara’da vazife yaptım. 5 yıl mahalleme ve caddeme girmeden vakit geçirdim. Bunu anlatmak çok sıkıntı. Bunu saatlerce anlatsam da tabir edemem. Bunu yaşayan bilir. Kimse deneyim etmesin bu acıları.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu