Haber

AB, akü pasaportlu elektrikli otomobiller için yeni karar aldı

Son yıllarda otomobil dünyası elektrik motorlu araçlara yöneliyor. Birçok otomotiv devi orta ve uzun vadede elektrikli modeller için planlarını oluşturdu. Çevresel konularda sert yaptırım kararları alan Avrupa Birliği (AB), elektrikli otomobiller için de yeni bir karar aldı.

Pil pasaportlu elektrikli otomobiller karbon seviyelerini gösterecek

Futureflowlife’da yer alan habere göre Avrupa Birliği (AB), karbon emisyonları ve çevresel atıklarla ilgili çok katı kurallar benimsedi. Bu kurallar özellikle teknoloji ve otomotiv firmalarının çalışma politikalarını etkiledi. Teknoloji şirketlerinin çevresel atık oluşturabilecek ürünleri konusunda artık daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Bunun en bilinen örneği Apple’ın iPhone 15 ile birlikte USB-C bağlantı noktasına geri dönmesidir. AB, tek tip şarj bağlantı noktasına dönmenin teknolojik israfın azaltılmasında büyük rol oynayacağını düşünerek Apple’ı standart bağlantı noktasına geçmeye zorladı. .

Türkiye yurt dışına kaç otomobil sattı?

Uzun vadeli planlar yapan Avrupa, artık gözünü elektrikli otomobillere dikti. AB, Avrupa dışından gelen elektrikli otomobillerin akü pasaportuna sahip olmasını zorunlu hale getirdi. Kural, Şubat 2027’den itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde satılan arabaları kapsayacak.

Elektrikli otomobiller çalışma sırasında sıfır karbon emisyonu üretse de piller çevresel atık oluşturuyor. Aracın akü pasaportuna sahip elektrikli otomobil olması, üretim öncesi ham maddelerin kaynakları ve niteliği hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra kapasite gibi üretim sonrası detayları da ortaya çıkaracak.

Bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

haber-gerede.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu