Ekonomi

AB liderleri teknoloji alanında rekabetçiliği artırmaya çağırıldı

Avrupa Birliği liderleri bugün, bloğun gelişmekte olan yeşil ve dijital teknolojiler sektörlerinde rekabet gücünü arttırmasının gerekliliği konusunda bilgilendiriliyor. Eylem çağrısı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve diğer önde gelen ülkelerden gelen küresel rekabetin arttığı bir ortamda yapılıyor.

İtalya’nın eski Başbakanı Enrico Letta, AB tek pazarının eksikliklerini değerlendirmekle görevlendirildi. Letta düzenlediği basın toplantısında durumun aciliyetini vurgulayarak “Bu son fırsat ve açık olan son pencere” dedi. Letta, AB liderlerine 147 sayfalık kapsamlı bir rapor sunarak eylemsizliğe karşı uyarıda bulunacak.

Raporda, AB’nin ekonomik güvenliğini ve yapay zeka ve temiz teknoloji gibi alanlarda ilerleme çabalarını tehlikeye atan artan jeopolitik gerilimler ve korumacılığın yarattığı tehditler özetleniyor. ABD’nin yatırımları çeken önemli sübvansiyonları ve Çin’in AB’nin bağımlı olduğu yeni teknoloji tedarik zincirleri üzerindeki hakimiyeti de dahil olmak üzere AB’nin karşı karşıya olduğu zorlukların altı çiziliyor.

Buna karşılık olarak AB liderleri tek pazarı güçlendirmek, sermaye piyasaları ve enerji birlikleri kurmak için dokuz maddelik bir planı değerlendiriyor. Bu taslak sonuçlar, bloğun yeşil ve dijital teknolojilere geçişini desteklemek için özel sermayeye olan ihtiyacını ele almayı amaçlıyor; bu geçiş, üye devletlerin ulusal mali düzenlemelerin kontrolünü devretme konusundaki isteksizliği nedeniyle son on yılda sınırlı bir ilerleme kaydetti.

Ülkesi şu anda AB dönem başkanlığını yürüten Belçika Başbakanı Alexander De Croo, raporun kritik alanlara odaklandığını kabul etti. De Croo planlamadan uygulamaya geçmenin öneminin altını çizdi.

Letta, 33 trilyon avroluk özel tasarrufun cari hesaplardan reel ekonomiye yönlendirilmesinin en önemli etkiyi yaratabileceğini belirtti. Avrupa Komisyonu yeşil ve dijital geçişler için yılda 620 milyar Avro’ya daha ihtiyaç olduğunu tahmin ediyor.

Önde gelen lobi gruplarından BusinessEurope, raporun tek pazarın yeniden canlandırılması gerektiği yönündeki ana mesajına katıldı ve Letta’nın daha basit AB düzenlemeleri çağrısını destekledi.

Yılın ilerleyen günlerinde AB’nin rekabet gücüne ilişkin ayrı bir rapor sunacak olan eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de Salı günü yaptığı konuşmada küresel rekabet için gerekli ölçeği oluşturmak üzere AB içinde konsolidasyon ve işbirliğine duyulan ihtiyaçtan söz etti. Ayrıca enerji ağları gibi ortak kaynaklara yatırım yapılmasını ve temel kaynakların güvence altına alınmasına yönelik kapsamlı bir stratejiyi savundu.

Aynı gün demir dışı metaller birliği Eurometaux, AB’nin kritik maden hedeflerine ulaşması için 2030 yılına kadar en az 10 yeni maden, 15 işleme tesisi ve 15 geri dönüşüm tesisi açması gerektiğini belirterek önümüzdeki zorlu mücadeleye dikkat çekti. Bu gelişmeler, AB’nin teknoloji ve kaynak hedeflerine ulaşması için gerekli olan kapsamlı altyapı ve yatırımın altını çizmektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu