Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: İsrail’in Gazze’ye saldırılarında çok fazla Filistinli öldürüldü

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda “çok fazla” Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi.

Hindistan ziyareti kapsamında başkent Yeni Delhi’de basın açıklaması yapan Blinken, “Sivillerin korunması ve insani yardımın (sivillere) ulaşmasını sağlamak için yapılacak daha çok şey var.” söz konusu.

Blinken, “Şu ana kadar çok fazla Filistinli öldürüldü, son birkaç haftada çok fazla (sivil) zarar oluştu. Onların zarar görmesini önlemek ve insani yardım dağıtımını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz.” dedi. dedi.

ABD’nin Gazze’deki sivillerin korunmasına yönelik ek öneriler sunduğunu belirten Blinken, Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerindeki sivillerin “kaçmaları” için iki “insani koridor” oluşturulması hakkında da şunları söyledi: “Bu bir süreçtir, değil Işık düğmesini sürekli açıp kapamak gibi. “İlerleme görüyoruz. Sadece daha fazla ilerlemeye ihtiyaç var.” dedi.

Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “2+2 diyaloğu” çerçevesinde bugün Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh ile bir araya geldi.

Blinken’in 9 gün süren ve İsrail’in Gazze saldırılarının ardından yoğunlaşan Asya diplomasisinin son durağı Hindistan oldu.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 38’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Gazze’de İsrail saldırılarında 4 bin 506’sı çocuk, 3 bin 27’si kadın olmak üzere 11 bin 78 Filistinli öldürüldü, 27 bin 490 kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 182 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 70 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu