Haber

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson Seçildi

Cumhuriyetçi aday Louisiana Milletvekili Mike Johnson, dördüncü oylamada ABD Temsilciler Meclisi başkanlığına seçildi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’nin 3 Ekim’de görevden alınmasının ardından Temsilciler Meclisi’nin yeni lideri belli oldu. Liderin seçilebilmesi için adaylardan birinin 217 oya ulaşması gereken parlamentodaki dördüncü oylamada, parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçilerin adayı Louisiana Milletvekili Mike Johnson, yarışın galibi oldu. 220 oy. Demokrat Hakeem Jeffries 209 oy aldı. Yemin edip göreve başlamadan önce yaptığı konuşmada Johnson, “Halk parlamentosu yeniden iş başında” diyerek, kolay olmasa da ülkede işleri yeniden yoluna koyacaklarını söyledi.

ABD Lideri Biden açıklama yaptı

ABD Başkanı Joe Biden, seçimin ardından yaptığı yazılı açıklamada, kim olursa olsun, Temsilciler Meclisi Lideri ile Amerikan halkı adına iyi niyetle çalışmak için çaba göstereceğini söyledi. Biden, “Önemli konularda fikir ayrılıkları olsa da, mümkün olan her yerde ortak bir zemin bulmak için karşılıklı çaba göstermeliyiz” dedi ve ekledi: “Bu, hepimizin sorumlu bir şekilde hareket etme ve Amerikan halkının ve ABD’nin çıkarlarını gözetme zamanıdır.” Amerikalıların günlük öncelikleri her türlü partizanlığın üstündedir.” kullanılmış.

15. tıp alanında seçildi

Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Matt Gaetz, Cumhuriyetçiler içindeki aşırı sağcı bir grup ile McCarthy arasındaki siyasi gerginlik nedeniyle geçtiğimiz Ocak ayında McCarthy’nin Temsilciler Meclisi Başkanı olmasına karşı çıkmıştı. McCarthy, Gaetz ve grubunu ikna etmek için bazı tavizler vermek zorunda kaldı. Bu tavizler arasında, bir temsilcinin önergesinin görevden alma konusunda oylama için yeterli olacağı da vardı. McCarthy, 15. tur oylamada Temsilciler Meclisi Başkanı seçildi.

Bir ilk yaşandı

Bu ayın başlarında Gaetz, McCarthy’nin görevinden alınması için oylama önergesi sunmuştu ve oylama sonucunda McCarthy koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştı. Cumhuriyetçi McCarthy’nin kendi partisinin oylarıyla koltuğunu kaybetmesi ABD tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Gelişmelerin ardından Temsilciler Meclisi’nin yeni liderinin kim olacağı merak konusu oldu. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu