Haber

Ağrı’da SERKA’nın “2022 yılı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı

Ağrı Valisi Osman Varol başkanlığında, Serhat Kalkınma Ajansının (SERKA) “2022 yılı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı.

İbrahim Çeçen Üniversitesi yerleşkesindeki Kültür ve Kongre Merkezi Salonu’nda yapılan toplantı, sayı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Varol, burada yaptığı konuşmada, kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınma ve bölgeler ortasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak için var olduğunu söyledi.

Mali takviye programının en son 2 yıl evvel yapıldığını belirten Varol, şöyle konuştu:

“O dönemki projeler verimlilik açısından çok düzgün bir noktaya gelemedi. Zira çabucak akabinde çok önemli bir maliyet krizi badiresi yaşandı. Esasen o devir benim direkt inisiyatif ve kararımla biz kalkınma ajansımızın iş yürütümüyle ilgili bir konusuna reaksiyon göstererek geçen hiçbir projemizle ilgili kontrat imzalamadık. Ağrı ismine bir reaksiyon ortaya koymuştuk. Onun için bir periyodu kaçırdık sayılabilir. Ancak maliyet artışlarından ötürü o dönemki projelerin çok fazla hayata geçme imkanı olmadı. Bu sefer çok önemli hazırlanacağız. Bu sefer kalkınma ajansındaki arkadaşlar bizim vilayet olarak hassasiyetlerimizi biliyor. Direksiyonda kimin olması gerektiğini biliyorlar. Hasbelkader mali dayanak programı benim devir başkanlığıma denk geldi, bir arada çalışacağız.”

Varol, Serhat Kalkınma Ajansının, sosyo-ekonomik gelişmişlik anlamında zorlu olan, coğrafi, bölgesel ve iklim açısından ciddi dezavantajlı bir bölgede hizmet verdiğini anlatarak, buna rağmen 4 ilde de hizmetleri olduğunu sözlerine ekledi.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Karaca da bölgede yatırım alanlarının genişletilmesinin önem arz ettiğini belirterek, “Ajansımız kurulduğu günden bugüne kadar bölgemizde yaklaşık 500 projeye 650 milyon liraya yakın takviye vererek bir milyar lirayı aşkın bir kaynak yatırıma dönüştürülmüştür. Bu manda 2022 yılında da toplam 52 milyon lira takviyeli 2 mali takviye programımızı inşallah sizlerin de iştirakiyle tekrardan yatırıma dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

Sunumla sona eren programa, ilçe kaymakamları, kurum amirleri ve vilayet protokolü katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu