Haber

AK Partili isimden erken seçim tartışmalarına son nokta: Erken seçimi gerektirecek hiçbir olgu yok

Hayati Yazıcı başörtüsü anayasa değişikliğine ait merak edilenleri yanıtlarken erken seçim ile ilgili gelen bir soruya da cevap verdi. Yazıcı yaptığı açıklama ile tartışmalara son noktayı koydu.

“ERKEN SEÇİM GEREKTİRECEK BİR OLGU YOK”

Yazıcı açıklamasında “Erken seçim gerektirecek hiçbir olgu yok. Bizim siyasi partiler kanununda, seçim mevzuatlarında yaptığımız değişikliklerin uygulanabilmesi için üzerinden bir yıl geçmesi gerekiyor. O tarihte 6 Nisan. Dolayısıyla 6 Nisan’dan önce bir seçim olmaz. Seçim inşallah 18 Haziran 2023’te yapılır” tabirlerini kullandı.

BAŞÖRTÜSÜ AÇIKLAMASI

Yazıcı başörtüsü düzenlemesi hakkında ise, ”Anayasa teklifinin önümüzdeki hafta Meclis’e gelebilir fakat şimdi netleşmedi. Referandumsuz formda takviye alacağını düşünüyoruz. Anayasanın 24. ve 41. unsurlarında değişiklik öngörüyor. Anayasanın 41. unsurunun başlığında ailenin korunması aile birliği ve çocuk hakları aile birliğini yeni ek ediyoruz ailenin korunması kavramını ek ediyoruz. Aile birliği lakin bayan ve erkeğin evliliğinden oluşur. Buna karşı olan bir vatandaş olabilir mi?” dedi.

TEKLİFİN KABULÜ VE REFERANDUM İÇİN KAÇ KABUL OYU GEREKLİ?

Anayasa değişikliği olduğu için 2 tıp üzerinden görüşmeler yapılacak. En az 360 milletvekilinin oyunu alırsa referanduma gidecek, 400 milletvekilinin onay vermesi durumunda referanduma gerek duyulmadan kabul edilmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu