Haber

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier İstanbul’da

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve beraberindeki heyet resmi temaslarda bulunmak için üç günlük ziyaret için Türkiye’ye geldi. Steinmeier ziyaretinin ilk gününde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Sirkeci Garı’nda Türk işçilerin göçünü konu alan “Gurbete Hasret” isimli fotoğraf sergisini ziyaret etti.

Steinmeier Sirkeci Garı’nda bir grup tarafından protesto edildi. Almanya’nın Filistin politikasını protesto eden grup “Soykırım suçlusu katil Almanya” sloganı attı. Gruptan bazı kişiler gözaltına alındı.

Steinmeier Sirkeci Garı’nda yaptığı konuşmada Türk göçmenlerin Almanya’nın gelişimine katkılarıyla ilgili olarak “Siz ülkemizin inşasına katkıda bulundunuz, ülkemizi güçlü kıldınız, siz toplumumuzun kalbine aitsiniz” ifadelerini kullandı.

Sirkeci Garı’ndan Almanya’ya yüzbinlerce Türk göçmen işçinin geldiğini belirten Steinmeier, “Bu tren istasyonu iki ülke arasındaki yakın bağı simgelemekte” diyerek garın sembolik önemine de vurgu yaptı.

Steinmeier “Almanya’da bir ay sonra Federal Cumhuriyetimizin 75’inci doğum gününü kutladığımızda, bunu milyonlarca Türk-Alman göçmenin hikayesinin tarihimizin bir parçası olduğu bilinciyle yapacağız” diye konuştu.

Almanya ile Türkiye’deki toplumlar arasındaki yakın bağlara da işaret eden Steinmeier, bugün bu “özel ve yoğun ilişkinin” mesafeleri ve bazı farklılıkları aşmayı mümkün kılan köprüler kurduğuna dikkat çekti.

Almanya ile Türkiye arasındaki ortak göç tarihinin sadece tek yöne olmadığını söyleyen Steinmeier 19’uncu yüzyılda Almanya’dan zanaatkarların yoksulluk ve işsizlik nedeniyle Anadolu’ya göç ettiklerini belirtti. Nasyonal Sosyalistlerin iktidara geldiği 1933 yılından sonra ise Türkiye’nin birçok Alman sanatçı ve entelektüelin sığındığı bir ülke haline geldiğini söyledi.


Fotoğraf: Erkan Arikan/DW

Gaziantep ve Ankara’ya da gidecek

Almanya Cumhurbaşkanı iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 100’üncü yılı dolayısıyla Türkiye’ye yaptığı ziyarette önce Gaziantep’e ardından Ankara’ya gidecek.

Steinmeier’in yarın Gaziantep’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bir okulda öğrencilerle bir araya gelmesi ve Nurdağı’nda depremzedeler için yapılan barınma yerlerini ziyaret etmesi bekleniyor.

23 Nisan akşamı Ankara’ya gelmesi planlanan Steinmeier’in 24 Nisan’da Anıtkabir’i ardından Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ni ziyaret etmesi bekleniyor.

Steinmeier’in ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya gelmesi öngörülüyor.

DW / SSB, EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu