Ekonomi

Altın parlamak yerine volatilitesiyle gündemde!

Küresel piyasalarda Fed’in adımları yakından izlenirken altının yeniden yükselip yükselmeyeceği merak ediliyor. Fed’in atılımlarına göre parlayan altın, dolara bağlı olarak iç piyasada da volatilite gösteriyor.

Geçen hafta 2 bin 48 dolara yükselen ve bir yılı aşkın bir sürenin zirvesini gören ons altın, bu hafta gerilemeler yaşadı.

1.969 dolara geri çekilen altın, ay başından bu yana en düşük seviyesini gördü. Bugün yeniden 2.000 doların üzerine çıkmış olsa da ABD enflasyon bilgileri zirvedeyken düşüşte ABD veri ve haberleri de etkili oldu.

Ekonomim’den Şenay Zeren’e göre, ABD ekonomisindeki olumlu görünüm ve Fed doların güçlenmesine neden olurken altın geri adım atıyor.

Fed yetkililerinden yapılan açıklamalarla birlikte faiz artırım sinyallerinin yükseliş yönünde olması manevi sınır olan 2.000$’ın altına düşmesine neden oldu.

Altın onsu, Fed üyelerinden gelen mesajların para politikasına ilişkin belirsizlikleri artırmasıyla, sıkılaştırmanın beklenenden uzun sürdüğü tahminleriyle baskılanıyor.

Fed’in Mayıs ve Haziran aylarında artışa gitmesi beklenirken, fiyatlamalar 25 baz puanlık alım yapıyor.

Fed beklentileri doları güçlendirirken tahvil getirileri de yükseliyor.

Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı’ndan oluşan dolar endeksi karşılaştırması bugün 102 seviyesinin üzerine çıktı, ardından bir basamak geriledi.

10 yıllık tahvil faizleri dün yüzde 3,62’ye yükselirken yaklaşık 1 ayın zirvesine ulaştı. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 4,27 ile 1,5 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ons altın ile dolar/TL bazında hesaplanan yerli gram altın fiyatı da değer kaybetme eğilimindedir. Altının ons kurundaki düşüşün etkisi gram başına 1.228 TL’ye geriledi.

Fed’in Mayıs ayı için 25 baz puanlık faiz artırımı beklentisi kesin görünse de Temmuz ayı belirsizliğini koruyor. güçlendirilmiş

Yüzde 61 olasılıkla politika faizini sabit tutması beklenen Fed, 25 baz puanlık artış için yüzde 30 gösteriyor.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) bu ay getiri eğrisinde ayarlamaya gitmesi ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yıl sonuna kadar üç kez daha faiz artırımına gitmesi fiyatlanırken, tahvil piyasalarında ve emtia fiyatlarında oynaklık artıyor .

ABD işsizlik verileri üzerine bir ons altın 1.999 dolardan 2.011 dolara yükseldi ve 1.990 doları gördü.

Teknik olarak uzmanlar, 1.990 seviyesinin alt bantta takviye ve 2.040 doların tepede direnç konumunda olduğunu vurgularken, 1.969 dolara gerileyen altın kayıplarının bir kısmını telafi ederek önceki günü 1.995 dolardan tamamladı.

Gram altın ise yükselişle başladığı günde 1.249 liradan işlem gördü.

habergerze.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu