Haber

Anadolu Leoparı Doğada Görüldü

Anadolu’nun gizemli efsanesi Anadolu Leoparı, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından doğaya yerleştirilen kamera tuzaklarıyla görüntülendi.

DKMP’nin X sosyal medya hesabında kamera tuzaklarıyla yakalanan Anadolu Parsi’sine ilişkin bir paylaşım paylaşıldı.

Türkiye’de nesli tükendiği düşünülen Anadolu Leoparının doğada fotoğraflanması oldukça zor olsa da çalışmaların hız kesmeden devam ettiği belirtilirken, ülke varlığının korunması için yürütülen titiz çalışmalar sonucunda bunun da mümkün olduğu hatırlatıldı. biyolojik çeşitlilik ve doğal güzellikler, 1974’ten sonra ilk kez 2019 yılında tuzaklarla görüntülendi.

Açıklamada, Anadolu’nun gizemli efsanesi Anadolu Leoparını izlemenin büyük heyecan uyandırdığı ve sevinç kaynağı olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Bu eşsiz hazineyi korumak ve neslinin devamını sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz dört yönlü hummalı bir çalışma başlattı. Bir yanda ‘Göçmen’ uzmanları tarafından leopar türleri için hazırlanan bölgesel eylem planı Türler Sözleşmesi, Orta Asya Memeli Girişimi’ ülkemize uyarlanırken, bir yandan da ‘Anadolu Leoparı Eylem Planı’ kapsamında veriler hızla toplanmaya başlandı. farklı üniversiteler katıldı, kamera tuzakları zaten geniş alanlara yerleştirildi. Kamera tuzaklarından elde edilen veriler, Pars eylem planı ve yaban hayatı geliştirme alanları yönetim planlarında temel veri olarak kullanılacak. İzlerini takip ediyor ve işaretlerini işaretliyor. ki bu kadim topraklar sonsuza kadar onun vatanı olsun, biz onun takipçisiyiz ve onu koruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu