Haber

Askeri yasak bölgede yakalanan Yunan polisi ve sevgilisinin ifadesi bekleniyor.

Edirne’de ‘askeri yasak bölgeye girmek’ suçundan 2 ila 5’er yıl hapis cezası istenen Yunan polisi Valasoudis Manolis (42) ve sevgilisi Aheni Aohna (29) davasında, Yunan mahkemesindeki ifadeleri… bekleniyor

Yunanistan’ın Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde görevli trafik polisi Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile alışveriş yapmak için Pazarkule Sınır Kapısı’ndan girerek 5 Aralık 2021’de Edirne’ye geldi. Kentte alışveriş yapan çift, aynı akşam araçlarıyla İpsala Hudut Kapısı’nı geçmek için yola çıktı. Çift, askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle Yunanistan sınırına yakın Doyran köyünde Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen çift, nöbetçi hakim tarafından yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

SUÇ İŞLENMEDİ Valasoudis Manolis, savcılıktaki ifadesinde, “Edirne’ye gelme amacım kız arkadaşımla gezmek ve alışveriş yapmaktı. Hava karardığı için Yunanistan’a dönecektik. Yazı yazarak yola çıktık. Telefonumdaki navigasyonda.Bir süre sonra hava tamamen kararmıştı.Toprak yolda yürüyordum.Aynı anda önümde askerler belirdi ve bizi durdurdular. Benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdurdukları yerde askeri yasak levhası yoktu. Askeri yasak bölgeye girdiğimizi düşünmüyorum’ dedi. Edirne Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde çiftin cep telefonlarında ve üzerinde bulunan dijital materyallerde yapılan incelemede suç unsuruna rastlanmadı. Yargılama masrafı ve güvenlik ücreti olan 50 bin TL para cezası ile yurt dışına çıkma yasağı kaldırılan sevgilisi Aheni Aohna ülkelerine döndü.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, Valasoudis Manolis ve Aheni Aohna hakkında ‘askeri yasak bölgelere girmek’ suçundan 2’şer yıldan 5’er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 4. duruşmaya tutuklu sanıklar katılmadı. Mahkeme, önceki duruşmada sanıkların Yunanistan mahkemesinde dinlenme talebine yanıt vermediğini açıklamıştı. Sanıkların avukatı Mehmet Efe Tuna Öfke de talimat yazısının beklenmesi gerektiğini belirterek, askeri bölgede keşif talebini yineledi. Mahkeme heyeti, sanıklar adına yazılan yabancı talimatın cevabının beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu