Teknoloji

Ay’a indikten sonra pili bitti: Japonya güneş paneli sorununu çözdü!

Japonya’nın SLIM uzay aracı Ay’a inerek Japonya’yı Ay’a uzay aracı yerleştiren beşinci ülke yaptı, ancak aracın batarya sorunu nedeniyle görev başarısız oldu.

Uzay aracının inişinden 9 gün sonra Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA), Pazar günü geç saatlerde Akıllı İniş Aracı (SLIM) ile yeniden temas kurduğu bildirildi.

JAXA, uzay aracının muhtemelen güneş ışığının yönündeki değişiklik sayesinde güneş panelleri kullanarak bataryası için güç üretebildiğini söyledi.

Ajans, SLIM’in Ay’ın yapısı hakkında ipuçları bulmak amacıyla çok bantlı spektral kamerasıyla Ay yüzeyindeki kayaların bileşimini analiz etme faaliyetlerine yeniden başladığını ekledi.

SLIM, 20 Ocak’ta Ay ekvatoruna yakın bir kraterde bulunan hedefinin 55 metre yakınına Ay’a indi.

AY GECESİ SPACERV’İN SONU OLABİLİR

İnmeden kısa bir süre önce SLIM, bilinmeyen nedenlerden dolayı iki ana motorundan birinin itiş gücünü kaybetti ve hedeften birkaç düzine metre uzağa düştü.

İniş aracı hafif bir eğimde güvenli bir şekilde durdu, ancak motoru yukarı bakacak şekilde devrilmiş gibi görünüyordu.

Sondanın güneş panelleri yer değiştirme nedeniyle batıya bakıyordu ve hızlı bir şekilde güç üretemiyordu.

JAXA’nın SLIM’in aydaki operasyonunu ne zaman sonlandıracağına dair net bir tarih yok ancak ajans daha önce iniş aracının “ay gecesinde” hayatta kalabilecek şekilde tasarlanmadığını söylemişti.

Bir sonraki ay gecesi Perşembe günü başlıyor.

KAYNAK: BBC | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu