Haber

Babacan’dan Bahçeli’ye ‘Sisi’ Tepkisi: “Krizlerin Ortağı, ‘Dostum Sisi Yetmez, Kardeşim Esad da Olsun’ Önerisinde Bulunmuş. Tutarlı Hiçbir…

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesine yönelik açıklamasıyla ilgili “Krizlerin ortağı, ‘Dostum Sisi yetmez, Kardeşim Esad da olsun’ önerisinde bulunmuş. Aylar önce söylediğim gibi tutarlı hiçbir hareketleri yok. Kavgacı politikaların uğrattığı zararın cevabını vermeden neye göre barış sıralaması yapıyorsunuz” dedi.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, bugün TBMM’de yaptığı grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es- Sisi ile görüşmesini olumlu bulmuş ve Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile de görüşülmesi davetini yapmıştı. Bahçeli, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle Katar’da kurduğu temas doğru bir temastır, bize göre arkası getirilmelidir. Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır” demişti.

“KRİZLERİN ORTAĞI, ‘DOSTUM SİSİ YETMEZ, KARDEŞİM ESAD DA OLSUN’ ÖNERİSİNDE BULUNMUŞ”

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, bugün toplumsal medya hesabında 11 Haziran 2022’de yaptığı konuşmanın bir bölümünü paylaşarak Devlet Bahçeli’ye reaksiyon gösterdi. Babacan, görüntüyü; “Krizlerin ortağı, ‘Dostum Sisi yetmez, Kardeşim Esad da olsun’ önerisinde bulunmuş. Aylar önce söylediğim gibi tutarlı hiçbir hareketleri yok. Kavgacı politikaların uğrattığı zararın cevabını vermeden neye göre barış sıralaması yapıyorsunuz” notuyla paylaştı.

Babacan, paylaştığı görüntüde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP iktidarının dış politikasını şu sözlerle eleştirdi:

“BEŞAR ESAD’A DEMEDİĞİNİ BIRAKMAZ, YARIN DÖNER ‘KARDEŞİM ESAD’ DER, HEPSİNİ YAPAR”

“Kafalarına nazaran bir o denli bir bu türlü konuşuyorlar. Bir gün NATO’ya bakıyorlar, bir gün Şangay Beşlisi diyorlar. Bir gün Birleşik Arap Emirlikleri’ni 15 Temmuz’un hain darbe teşebbüssünün finansörü olmakla suçluyorlar. Ertesi gün gidip Birleşik Arap Emirlikleri’yle sarmaş dolaş oluyorlar. Suudi Arabistan’a ‘Sana cinayet evrakını teslim edeyim de kanıtları mi yok edeceksin’ diyor; ertesine mahkemeye, ‘Dava evrakının tamamını alın siz bakın bundan sonra’ diyor. Hiçbir tutarlılık yok. Mısır’a diyor ki; ‘Ben onların masasına oturmam’ diyor. Artık de masasına tekrar oturabilmek için kırk türlü işler yapmaya çalışıyor. İsrail’e 13 yıl boyunca ‘Terör devleti’ dedi, ‘Terör devleti.’ Sonra döndü dedi ki; ‘Filistin davasını savunmanın yolu İsrail’le iyi ilişkilerden geçiyor’ dedi. Cumhurbaşkanını devlet merasimiyle burada karşıladı. Demek ki 13 yıldır Filistin davasına en büyük ziyanı sen verdin. Türkiye’nin dış politikası tek bir kişinin keyfine endekslendi. Canı nasıl istiyorsa öyle. ‘Biraz’ diyor ‘Bugün Yunanistan’a kafa tutayım’ diyor. ‘Dostum Yunanistan’ diye sarılır, şaşırmayın. Beşar Esad’a demediğini bırakmaz, yarın döner ‘Kardeşim Esad’ der, hepsini yapar. Hiçbir tutarlılık yok fakat biz bütün bu tutarsızlıkları bütün bu zikzaklarını yüzlerine vuracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu