Haber

Barış Pehlivan beşinci kez cezaevinde: Gazeteci olarak çalışmaya devam edeceğim

Gazeteci Barış Pehlivan, Yargıtay Üyesi Ömer Faruk Aydıner’in adını kodlayarak yazdığı bir yazı nedeniyle 30 Mart 2023’te açılan davanın kontrollü özgürlüğünü bozduğu gerekçesiyle 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Pehlivan, Silivri Marmara Cezaevi önünde de bir açıklama yaptı:

“Cinayet hükümlüsünden, tecavüz hükümlülerinden daha tehlikeli görülüyorum. TBMM’nin çıkardığı kanundan faydalanamıyorum. Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır, gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Ev.”

Pehlivan, Libya’da görev yaparken şehit olan MİT mensubunun kimliğini ifşa ettiği için 6 Mart 2020’de tutuklanmasının ardından 9 Eylül 2020’de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

31 Temmuz’da yayınlanan yazıdan yararlanmak isteyen Pehlivan’ın denetimli serbestliği reddedildi.

Ne oldu?

Pehlivan, Libya’da yaşamını yitiren MİT görevlisinin cenazesini haber yaptıkları gerekçesiyle Aydın Keser, Barış Terkoğlu, Eren Ekinci, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel ile birlikte 6 Mart 2020’de tutuklanmıştı. mahkemeye çıkarılarak kapalı istihbarat belgeleriyle adliyeye sevk edildiler. ifşa etmekten 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Altı ay hapis yattıktan sonra 9 Eylül 2020’de başka bir davaya konu edilmeden kontrollü bir şekilde serbest bırakıldı.

Pehlivan’a daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdığı bir yazı nedeniyle hakaret davası açıldı. Pehlivan bu davaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “30 Mart 2023’te açılan bir dava gerekçe gösterilerek açık cezaevine teslim olmama karar verildi. Yargıtay Üyesi. Bu dava, Cumhuriyet’te yazdığım köşe yazısına Ömer Faruk Aydıner’in adını kodlayarak açtığım dava, 19 Nisan 2023’te kararla cezaevine girmemle sonuçlandı. ‘SS’ kitabının intikamının alındığından hiç şüphem yok.” Pehlivan, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun baş harflerine atıfta bulunarak Nisan 2023’te “SS” kitabını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu