Haber

Belçika’da devlet çalışanlarının elektronik cihazlarında TikTok’a erişim engellendi

Belçika federal hükümeti, Çin sosyal medya platformu TikTok’u hükümet yetkilileri tarafından kullanılan bilgisayarlarda ve taşınabilir cihazlarda yasakladı.

Hükümetin kararı Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından açıklandı.

Başbakan Yardımcısı Georges Gilkinet, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yasak kararının federal düzeyde alındığını söyledi.

“Mantıklı ve gerekli bir karar aldık.” Gilkinet ifadesini kullanarak artık sadece Facebook ve Twitter’da olacağını da belirtti.

Federal hükümetin yanı sıra Flaman bölgesi hükümetinin de TikTok’u kamu çalışanları için yasaklayacağı kaydedildi. Valon hükümetinin de yakında aynı kararı alması bekleniyor.

Belçika Siber Güvenlik Merkezi de TikTok’un kullanıcılardan önemli miktarda bilgi topladığı, bazen kullanıcıların bunun farkında olmadığı ve bunun mahremiyet ihlali açısından risk oluşturduğu uyarısında bulundu.

Merkezin yaptığı uyarıda TikTok’un bilgi akışını ve içeriğini algoritmalar aracılığıyla manipüle edebildiği ve Çin yasalarının TikTok’u Çin istihbaratıyla iş birliği yapmaya zorladığı da belirtildi.

Başta ABD olmak üzere bazı Batı ülkeleri ve Avrupa Birliği (AB) kurumları, geçtiğimiz haftalarda resmi çalışanların iş için kullandıkları cihazlarda TikTok kullanımını yasaklama kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu