Haber

Beyaz Saray, Yemen’le çatışma istemediğini açıkladı

ABD televizyon kanalı CBS’ye açıklamalarda bulunan Kirby, Washington’un yalnızca Husilerin Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırılarına son verilmesini istediğini vurgularken, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarını da şöyle eleştirdi: ” Hiç kimse Husilerle çatışma istemiyor. Biz Yemen’le çatışma peşinde değiliz. Kızıldeniz’deki durumu sakinleştirmeye ve saldırıları durdurmaya çalışıyoruz.” diye mantık yürüttü.

Kirby’nin bu açıklamaları yaptığı dönemde Sputnik askeri kaynağından edinilen bilgiye göre, ABD ve İngiltere’nin Yemen’in kuzeyinde yeni bir hava operasyonu düzenlediği de öğrenilmişti.

Pentagon, 6 Aralık 2023’te, Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası bir “Deniz Görev Gücü” kurulması konusunda görüşmelerde bulunduklarını duyurmuş, 18 Aralık 2023’te ise Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası bir “Deniz Görev Gücü” kurulması konusunda görüşmelerde bulunduklarını duyurmuştu. “Refah Muhafızı Operasyonu” adlı çok uluslu bir misyon kuruldu. .

Husilerin saldırıları, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12’sinin gerçekleştirildiği Avrupa ile Asya arasında en kısa güzergahı sunan Süveyş Kanalı’ndan geçişi tehlikeye atarken, ticari gemilerin saldırıları da sürüyor. Kızıldeniz’de yaşanan kriz ve şirketlerin art arda aldığı kararlar küresel bir krize neden oldu. Bu durum ekonomide yeni bir ‘tedarik zinciri krizi’nin başlayacağı endişelerini artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu