Haber

Çin, ABD yatırım ve çip kısıtlamalarına ‘misilleme’ konusunda uyardı

ABD’nin Colorado kentinde düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda yaptığı konuşmada Şie, ABD’nin Çin’e yönelik adımlarını ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

ABD, cips dahil Çin’e ihracat kontrolleri ve yaptırımlar uygularken Çin’in sessiz kalamayacağını belirten Shie, şöyle konuştu: “Çin yerinde duramaz. Provokasyon yapmayacağız ama provokasyonlardan da korkmayacağız. Yani Çin gereken cevabı verecektir.”uyardı.

Çin’in ABD’nin adımlarına ‘kısasa kısas’ ilkesiyle yaklaşmadığını vurgulayan Shie, şöyle konuştu: “Ticaret veya teknoloji savaşı istemiyoruz. Demir perdeye ve silikon perdeye veda etmek istiyoruz.”ifadesini kullandı.

Amerikan basınında yer alan haberde, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Nvidia ve diğer çip üreticileri tarafından yapılan çiplerin Çin ve diğer ilgili ülkelerdeki müşterilere ön lisanssız sevkiyatını durdurmak için bu ay harekete geçebileceği belirtildi.

Çin, çip ve elektronik üretiminde kullanılan galyum ve germanyum metallerinin de ihracatını “ulusal güvenlik ve çıkarların korunması” gerekçesiyle kısıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu