Haber

Çin, Londra’da yeni büyükelçilik binası inşa etme planlarını askıya alacak

Çin, İngiltere’nin başkenti Londra’da yeni bir büyükelçilik inşa etme planlarını süresiz olarak askıya alacak.

Çin, İngiltere’nin başkenti Londra’da Avrupa’nın en büyük büyükelçilik binası olması beklenen bir büyükelçilik inşa etme planlarını geçici olarak askıya alacak. Geçen yıl İngiltere’nin itirazları üzerine durdurulan büyükelçilik binası inşaatına ilişkin İngiltere’den diplomatik yanıt almayan Çin’in, yerel mahkemenin yaptığı itiraza karşı savunma yapmayacağı belirtildi. yerel halk.

Çin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili daha önce bir açıklama yapmış, İngiliz hükümetini yeni büyükelçilik binasının üretimi için “uluslararası yükümlülüğünü” yerine getirmeye çağırmış ve karşılıklı yarar temelinde bir çözüm bulmak istediklerini belirtmişti.

Çin, ilk olarak 2018 yılında büyükelçilik binasını inşa etme planlarını açıklamış ve akabinde İngiliz paralarının bulucusu Royal Mint’in 700 bin metrekarelik arazisini yaklaşık 250 milyon sterline satın almıştı. Ancak geçen yıl Londra’daki Tower Hamlets semtinin yerel meclisi, yerel halkın ve güvenlik ilişkilerinin itirazlarını gerekçe göstererek projeyi durdurma kararı aldı.

Uzmanlar, konuyla ilgili bürokratik başvuruda bulunan Çin tarafının muhataplarından yanıt alamayınca yerel mahkemeye itiraz etmeyecek olmasının iki ülke arasında yeniden tesis edilen siyasi bağlara zarar vereceğini düşünüyor. . – BANGKOK

haber-banaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu