Haber

Din Alimi Raşit Küçük Kimdir, Nereli, Eğitimi ve Mesleği Ne? Raşit Küçük Kaç Yaşında ve Neden Öldü?

Din İşleri Yüksek Heyeti eski lideri Raşit Küçük, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Çeşitli dernek ve vakıfların kuruluşunda rol alan din aliminin mevtini ise Fahrettin Koca toplumsal medya hesabında duyurdu. Vefatının akabinde profesörün hayatı birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Pekala Raşit Küçük kimdir, nereli, eğitimi ve mesleği ne? Raşit Küçük kaç yaşında ve neden öldü? Ayrıntılar içeriğimizde.

Raşit Küçük Kimdir?

Raşit Küçük, 1947 yılında Antalya’nın Akseki ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Antalya’nın Menteşbey Köyü’nden olan Küçük, Antalya İmam Hatip Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra, Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlim Fakültesi’nde yüksek lisansını yaptı. Doktora çalışmasını ise Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Fakültesi’nde tamamladı.

2003 senesinde profesör unvanına sahip olan din alimi, Erzurum İmam- Hatip Ortaokulu’nda öğretmenlik yaptıktan sonra, yönetici olarak vazife aldı. Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

Günümüzdeki adı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olan Yüksek İslam Enstitüsü’ne tayini çıktı. Burada hadis ana bilim kolu lideri olarak uzun yıllar boyunca misyon aldı.

Marmara Üniversitesi’nin Senatosunda ve Yönetim Kurulu’nda bulunan Küçük, bir devirde YÖK İlahiyat Ulusal Komitesi lideri olarak da vazife aldı.

YÖK Yurt Dışı İlahiyat Alanı Denklik  Alt Kurulu başkanlığından sonra, 2011’den 2014 yılına kadar Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu başkanı olarak çalıştı. Emekliliğinin ardından Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nın lideri olarak vazife aldı.

Pek çok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunda bulunan Küçük, ömrü boyunca çeşitli ödüllere layık görüldü.

Raşit Küçük Kaç Yaşında ve Neden Öldü?

Profesör Raşit Küçük üç yıl evvel kanser hastalığına yakalanmıştı. Hastanede uzun vakittir tedavi gören Küçük, 22 Kasım 2022 tarihinde 76 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu