Ekonomi

FAA, Boeing’i güvenlik endişelerini gidermek için zorlu bir yol izlemesi konusunda uyardı

Federal Havacılık İdaresi (FAA), havacılık devi Boeing’in güvenlik sorunlarını çözmeye çalışırken önünde zorlu bir yol olduğuna işaret etti. FAA Yöneticisi Mike Whitaker, Boeing’in yapması gereken çalışmaların kapsamını vurgulayarak, şirketin uçaklarının güvenliğini sağlamak için önemli bir sürecin başında olduğunu belirtti.

737 MAX gibi ticari jetleriyle tanınan Boeing, sistemik kalite kontrol sorunlarının ardından inceleme altına alındı. Şubat ayı sonlarında Whitaker, Boeing’e bu endişeleri gidermek üzere kapsamlı bir plan hazırlaması için 90 günlük bir süre tanıyan bir direktif yayınladı. Ayrıca şirketin bu süre zarfında 737 MAX üretimini arttırmasını da yasakladı.

90 günlük süre yaklaşırken Boeing’in planını önümüzdeki hafta sunması bekleniyor. Whitaker, ABC News’e yaptığı açıklamada, bu planın sunulmasının şirketin güvenlik konusundaki itibarını geri kazanmaya yönelik uzun bir yolculuğun yalnızca ilk adımı olduğunu açıkladı. “Bu bir başlangıç ve Boeing’i güvenli uçaklar üretmesi gereken noktaya geri getirmek uzun bir yol olacak” dedi.

Boeing şimdi sadece tespit edilen sorunları düzeltmek için kapsamlı bir strateji geliştirmekle değil, aynı zamanda uygulamakla da görevlendirildi. FAA’nın yorumları durumun ciddiyetinin ve şirketin operasyonlarında sıkı güvenlik önlemleri alınmasının öneminin altını çiziyor. Boeing’in hazırlayacağı plan, FAA’nın devam eden gözetimi ve hava yolculuğu güvenliği konusundaki kararlılığının bir parçası olarak incelenecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu