Hedef

Finlandiya Cumhurbaşkanı Stubb: Ukrayna’nın Rusya topraklarını Batı silahıyla vurması kabul edilemez

Japon Kiodo haber ajansına konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb, Ukrayna’nın Batı ülkelerinden aldığı silahı Rusya topraklarındaki hedefleri vurmak için kullanma olasılığıyla ilgili şunu dedi:

Eğer, uluslararası hukuka uygun olacaksa sorun yok. Batı’dan alınan silah, Ukrayna’nın kendini koruması için gerekiyor. Saldırı hedefleriyle ilgili kısıtlamaların kaldırılması fikrine destek veremem. Bizim görevimiz Ukrayna’nın zafer kazanması için destek vermek.

Stubb, Rusya’nın özel askeri harekat başlatarak uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiğini iddia etti.

Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın Rusya topraklarındaki meşru askeri hedeflere saldırma hakkına sahip olduğunu ve Kiev’e silah sağlayan müttefik ülkelerin, NATO silahlarının Rusya’daki askeri hedefleri vurmak üzere kullanılmaması konusundaki kararlarını geri çekmesi gerektiğini ifade etmişti.

Rusya, Ukrayna’ya silah sevkiyatının çözümü engellediğini, NATO ülkelerini doğrudan çatışmaya dahil ettiğini ve bu durumun adeta ‘ateşle oynamak” olduğunu dile getiriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna için silah içeren her türlü sevkiyatın Rusya için meşru bir hedef olacağını belirterek, ABD ve NATO’nun sadece silah tedarik ederek değil, aynı zamanda İngiltere, Almanya, İtalya ve diğer ülkelerin topraklarında personel eğiterek de çatışmaya doğrudan dahil olduğunu vurgulamıştı.

Kremlin, Batı’dan Ukrayna’ya silah sevk etmesinin müzakereler için iyi olmadığını ve hatta olumsuz bir etkisi olacağını dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu