Ekonomi

Gen İlaç’ın SMA ilacı için ruhsat başvurusu onaylandı

Investing.com – Gen İlaç tarafından bugün KAP’a yapılan açıklamada şirketin SMA ilacı için ruhsat müracaatının onaylandığı açıklandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şimdiye kadar yurt dışından temin edilen SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığının tedavisinde kullanılan, T.C. Sıhhat Bakanlığı tarafından onaylanmış ve Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bedeli karşılanan tek tedavi formülü olan “Nusinersen Sodyum” etken unsurlu, “SPINRAZA 12 mg/5 ml Intratekal Enjeksiyonluk Çözelti” isimli ilaca ait olarak yapılan ruhsat müracaatının olumlu sonuçlandığı bildirildi. 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, 29.11.2022 tarihli yazısında, Gen İlaç ismine ilaç ruhsatının 25.11.2022 tarih ve 2022/677 numara ile düzenlendiğini bildirdi.

Böylece şirketin ilgili ilaç için ruhsat almasıyla şimdiye kadar SGK ile şirket ortasında yapılan alternatif geri ödeme mukavelesiyle temin edilen ilacın satış ve pazarlama hakları Gen İlaç’a verilmiş oldu. Şirket, kelam konusu ilacın Türkiye’de SMA hastalığının tedavisi için kullanılabilecek tek ilaç olduğunu da belirtti.

Gen İlaç tarafından yapılan öbür açıklamalarda ilacın, şirketin 2023 yılı toplam satışlarına katkısının mevcut kur ile 1,1 milyar TL ile 1,25 milyar TL ortasında olması beklendiği aktarıldı. 

GENIL payında son durum

Şirketin SMA ilacıyla ilgili ruhsat almasının toplam satış gelirlerine olumlu katkı sağlayacağı beklentisi, GENIL payının de olumlu fiyatlanmasını sağladı. 

Hisse fiyatı bugün güne alıcılı başlarken gün ortasına kadar tavan fiyatı 40,8 TL’ye yükseldi. GENIL payı, Mart ayından bu yana dik ivmeli yükselişine devam ederken bilhassa Kasım ayı,%43’lük bedel artışıyla payın en uygun performans gösterdiği ay oldu. 

Diğer yandan pay fiyatı yılbaşından bu yana 15 TL fiyatından 40 TL’ye kadar yükselerek %171 oranında bir yükseliş gördü.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu