Haber

Hamas yöneticisi: İsrail’in Gazze’ye saldırıları soykırımdır

Hamas yöneticilerinden Basim Naim, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları kapsamında gıda, elektrik, ilaç gibi ihtiyaçların karşılanmasına izin vermediğine dikkat çekerek, “Bugün geldiğimiz noktada tek bir kavram var. olayı bununla tanımlayabiliriz, yani bu kitlesel, bilinçli bir soykırımdır.” söz konusu.

ÖNDER Ankara İmam Hatip Derneği’nin Gazze’deki duruma ilişkin düzenlediği programda konuşan Naim, etkinlik için yetkililere teşekkür etti.

Naim, İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanındığı dönemde başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve ülkelerini terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin geri dönüşüne ilişkin alınan kararların hayata geçirilmediğini hatırlattı.

İsrail’in Filistin meselesiyle ilgili çeşitli planları olduğunu belirten Naim, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bölge ülkeleriyle “iyileşme süreci” kapsamında Filistin’i “İsrail’in iç meselesi” olarak dünyaya kabul ettirmeye çalıştığını vurguladı.

Naim, İsrail’in 18 yıldır Gazze’ye uyguladığı ambargonun oradaki tüm insanları etkilediğini belirtti.

“İsrail Gazze’deki insanlara hayvan muamelesi yaptı”

Gazze nüfusunun çoğunluğunun çocuk ve kadınlardan oluştuğunun altını çizen Naim, “İsrail, Gazze’deki halka hayvan muamelesi yaptı.” dedi.

Naim, yıllardır devam eden ablukayla Gazze’nin “açık hava hapishanesi” haline geldiğini söyledi.

7 Ekim süreci sonrasında İsrail’in 3 ana hedefi olduğunu belirten Naim, şöyle konuştu: “Gazze’deki veya İsrail’e karşı direnişteki tüm hareketleri tamamen yok etmek, Gazze’deki tüm insanları farklı bölgelere göçe zorlamak ve esir alınan tüm hareketleri yok etmek. Hamas tarafından.” Bunu “insanları kurtarmak” olarak sıraladı.

Naim, 7 Ekim’den sonra Gazze’nin yüzde 70’inin yok edildiğini kaydederek, okul, kilise, cami, hastane gibi kamusal alanların İsrail tarafından hedef alındığının altını çizdi.

“Bu bilinçli bir soykırımdır”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları kapsamında gıda, elektrik, ilaç gibi ihtiyaçlara izin vermediğine işaret eden Naim, “Bugün geldiğimiz noktada olayı anlatabileceğimiz tek kavram var. yani bu kitlesel, bilinçli bir soykırımdır.” İfadelerini kullandı.

Naim, İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden saldırılarının sosyal medya eksikliği nedeniyle geçmişte pek görülmediğini kaydetti.

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) açtığı soykırım davasına da değinen Naim, “Dünyada ilk kez mazlum halkların sesi duyulmaya başlandı.” Şeklinde konuştu.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu