Haber

İkinci açıklama ise CHP’nin Hatay’a adaylık teklif ettiği Haluk Levent’ten geldi.

Hatay’da CHP tarafından istifaya çağrılan ve yerel seçimlerde yeniden aday gösterilen Büyükşehir Belediye Başkanı Lüftü Savaş’a yönelik protestolar CHP’de kafa karışıklığına neden oldu. CHP, Savaş’ın adaylığı için sandık başına işaret eden partinin şarkıcısı ve Dostlar Derneği Başkanı Haluk Levent’e teklifte bulundu. Levent yaptığı açıklamayla teklifi reddetti. CHP Sözcüsü Deniz Yücel’in “Sayın Haluk Levent’e kurumsal düzeyde teklif yapmadık” açıklamasının ardından Levent’ten ikinci bir açıklama geldi. Levent, “Ben aslında yazılı olarak resmi bir teklif yapıldığını söylemedim. Sözlü olarak yapıldı. Üst düzeyden yapıldı. 3 kez arandım, konuştuk.” İfadelerini kullandı.

CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için şarkıcı ve Dostlar Derneği Başkanı Haluk Levent’e teklifte bulunması ve Levent’in bu teklife olumsuz yanıt vermesi siyasi gündeme damga vurdu. Teklif, Hatay’da CHP tarafından yeniden aday gösterilen ve kamuoyunda tepkiyle karşılanan mevcut Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın istifa davetlerinin hemen ardından geldi.

Haluk Levent

“HALUK LEVENT’E KURUMSAL DÜZEYDE BİR TEKLİF YAPMADIK”

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hatay Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için CHP’den teklif gelmesiyle ilgili: Canlarım! Ben arkadaşların başkanıyım. Ve siyasi bir kimliğe de giremem. Diğer siyasi partilerden teklifler geldi. Onur duydum. Ama siyasete girmeyeceğim konusunda kararım kesin. Bu ülke için ne yapacağız.” O kadar çok şey var ki.” .” ifadelerini kullandı.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel

“ÜST DÜZEYDEN SÖZLÜ TEKLİF YAPILDIM”

Haluk Levent, Yücel’in açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından ikinci bir paylaşım yaparak konuya açıklık getirdi. Levent, paylaşımında, “CHP Sözcüsü Deniz Yücel, ‘Haluk Levent’e kurumsal teklif yapmadık. Herkes beni arıyor. Açıklayayım. Evet bana yazılı bir teklif yapılmadı. Aslında söylemedim’ dedi. Yazılı resmi bir teklif yapıldığını, sözlü olarak yapıldığını, üst düzeyden yapıldığını, 3 kez arandığımı, konuştuk, hatta ‘Bu konuşmalar aramızda kalsın’ dedim. Sabah gazeteciler peş peşe beni arayıp sorular sordular, hayret içinde ‘Kimden duydun?’ dedim. Dedim. Hepsi parti içinden duyduklarını söyledi. Haberi yapan gazeteci ise Murat Ağırel. Kimden duyduğunu ona sormaları gerektiğini düşünüyorum. Keşke bu tartışmalara hiç girmeseydim ama yapacak bir şey yok. Yapmak.” İfadelerini kullandı.

LÜTFÜ SAVAŞ’IN YENİDEN ADAYLIĞI Hatay halkının tepkisini çekti

CHP’nin yeniden aday gösterdiği ve depremin yarattığı ağır yıkım nedeniyle adaylığı Hatay halkının tepkisini çeken Lüftü Savaş, 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’den Antakya Belediye Başkanı adayı oldu ve seçimleri kazandı. Oyların yüzde 47,3’ünü aldı. 2014 yerel seçimleri öncesinde AK Parti’den istifa ederek CHP’nin Hatay adayı olarak seçimlere girdi ve yeniden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Savaş, en son 2019 yerel seçimlerinde CHP tarafından Hatay’dan aday gösterilerek sandık kazanmıştı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lüftü Savaş

ÖZGÜR ÖZEL, “ÇOK TARİHİ BİR KARAR OLACAK” DEDİ

Öte yandan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir televizyon programında sunucuya “Önümüzdeki dönemde Hatay Belediye Başkanı’nı tekrar aday gösterecek misiniz?” diye sormuştu. “Hatay’da vereceğimiz karar çok tarihi bir karar olacaktır. Bir şehirde yıkım varsa o şehirde herkesin sorumluluğu vardır.” O cevapladı.

Lütfü Savaş ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel

KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLER

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Yıkımdan en çok etkilenen il ise Hatay oldu. Hatay’ın merkez ilçesi Antakya, depremde en çok yıkımın yaşandığı yer olarak kayıtlara geçti.

Hatay’da depremin yol açtığı yıkımın havadan görünümü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu