Haber

İran, Habib Cab’i idam etti

İran bu sabah ülkede faaliyet gösteren ‘bölücü’ Nidal Hareketi’ne liderlik etmekten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılan Habib Cab’ı idam ettiğini duyurdu.

Yargıya bağlı Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre, “yabancı istihbarat servisleriyle bağlantı kurmak ve yeryüzünde bozgunculuk yapmak” suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan Cab idam edildi. Haberde, ‘Cab liderliğindeki grubun terör ve kanlı eylemleri sonucunda 450’den fazla İran vatandaşının yaralandığı veya hayatını kaybettiği’ belirtildi.

İNFAZ MART AYINDA ONAYLANDI

Yargıtay Halkla İlişkiler Müdürü Buyruk Haşimi, 12 Mart’ta Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Cab’ın idam cezasının onandığını duyurdu.

Ayrıca Mart ayında görülen duruşmada örgüt üyeleri Muin Hanferi, Habib Deris, Adnan Gabişavi ve Salim Musavi, Nidal Hareketi yöneticileri Ali Müceddem ve Muhammed İstek Mukaddem ile silahlı eylem düzenledikleri iddiasıyla idam cezasına çarptırıldı. 2018-2019’da güvenlik güçlerine yönelik saldırılar. Açıklamada, karara karşı temyiz yolunun açık olduğu kaydedildi.

TÜRKİYE SEYAHATİNDEN SONRA KAYBOLDU

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye gezisinin ardından ortadan kaybolan Cab, kaybolduktan bir ay sonra Tahran’da yargılandı. Cab, 6 Aralık’ta Nidal Hareketi’ni kurmak ve yönetmekten suçlu bulundu. Kararda Cab’ın ‘2018’de Huzistan vilayetindeki saldırılar da dahil olmak üzere çok sayıda terör eylemi planladığı ve uyguladığı’ belirtildi.

1999 YILINDA KURULMUŞ OLARAK BİRÇOK SALDIRIDAN SORUMLU OLDU

Haraketü’n-Nidal al-Arabiyye Li Tahrir’l-Ahvaz (Arapların Ahvaz’ın Kurtuluşu İçin Mücadelesi), İran’ın Arap ağırlıklı Kuzistan eyaletinin özerkliği talebiyle 1999 yılında kurulmuş ve 2005 yılında Ahvaz’da tanınmaya başlamıştır. olaylar.

Ahvaz kentinde 22 Eylül 2018’de İran-Irak savaşını anma etkinlikleri kapsamında askeri geçit törenine saldıran örgütün Nidal Hareketi olduğu iddia edildi. Saldırıda 25 kişi hayatını kaybetti, 60 kişi de yaralandı. .

Örgütün lideri olmakla suçlanan Habib Ferecullah Cab, hakkında açılan dava kapsamında 2020 yılında İran güçleri tarafından yakalanmış ve idam cezasına çarptırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu