Haber

İsrail’de Filistinliler Genel Grevle Protesto Etti

İsrail vatandaşı Filistinliler, bölgelerinde kişisel silahlanma nedeniyle artan cinayetleri ve İsrail yönetiminin ilgisizliğini protesto etmek amacıyla genel greve çıktı.

İsrail’in Filistinli vatandaşlarını temsil eden çatı kuruluş olan “Yüksek Arap Takip Komitesi”nin daveti üzerine, İsrail’in kuzey ve orta bölgelerindeki şehirlerde Filistinlilere ait işletme ve kuruluşlar kapatıldı.

Yüksek Arap Takip Komitesi yaptığı yazılı açıklamada, okullarda eğitimin sabah saatlerinde devam edeceğini, ardından bölge genelinde protesto amaçlı yürüyüşler düzenleneceğini duyurdu.

“İsrail hükümeti ölü ve yaralıları saymakla yetiniyor”

Komite, “İsrail’deki Arap toplumunda suç ve şiddetin artması, hükümetin Arap toplumunu kan ve terör içinde bırakıp sadece ölü ve yaralıları sayması” nedeniyle grev kararı aldıklarını belirtti.

İsrail hükümetini Arap toplumunda artan suça ortak olmakla suçlayan Komite, saldırının buna karşı ulusal bir duruş sergilemeyi amaçladığını vurguladı.

“48 Arap” olarak bilinen İsrail vatandaşı Filistinliler arasında artan organize suç bağlantılı cinayetlerin son kurbanlarından biri, 2 Eylül Cumartesi günü Kfar Kama’dan Filistinli cami imamı Şeyh Sami el-Misri oldu. Misri’nin öldürülmesi bölgede tepkiyle karşılandı.

İsrail polisi, Pazartesi gecesi ülkenin kuzeyinde 30’lu yaşlarındaki İsrail vatandaşı bir Filistinlinin silahla öldürüldüğünü, bir kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’in 1948’de kurulmasının ardından vatandaşlık alan Filistinliler, “48 Arap” olarak anılıyor ve İsrail’in yaklaşık 9 milyonluk nüfusunun beşte birini oluşturuyor.

Arap karşıtı ve ırkçı söylemleriyle eleştirilen aşırı sağcı Itamar Ben-Gvir’in 2023 yılında ülkede kolluk kuvvetlerinden sorumlu Milli Güvenlik Bakanlığı’na atanmasıyla organize suçlarda artış yaşandı. “48 Arap”ın ortasında cinayetler.

İsrail’deki STK’lar ve insan hakları örgütleri, hükümetin Arap toplumunda artan suç ve cinayetlere karşı kayıtsız kalmasını eleştirdi.

Sena’nın başlangıcından bu yana yaklaşık 170 Filistinlinin hayatına mal olan organize suç kaynaklı cinayetlerin toplam sayısı geçen yıl 111 olarak kayıtlara geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu