Ekonomi

İstanbul’dan Gazze’ye yürüyüş başlattılar: 30 gün sonra orada olacağız

Şair ve yazar Mehmet Akıncı, İsrail’in saldırılarına maruz kalan Filistin halkının yanında olduğunu göstermek için 7 arkadaşıyla birlikte Gazze’ye yürümeye karar verdi. Kadıköy’den yola çıkan grup, Ankara ve Hatay üzerinden 30 günde Gazze’ye ulaşmayı planlıyor.

Yürüyüş öncesinde konuşan Akıncı, İstanbul’dan Filistin’e yürümenin aslında bir rüya olduğunu belirterek, “Ancak gerçeklik ve konjonktür denilen kabusun gerçekliğine aldanmadan, tereddüt etmeden bu hayali seçiyoruz.” söz konusu.

‘Yürüyüş temsili bir harekettir’

Yürüyüşün Filistin halkına destek amaçlı temsili bir hareket olduğunu belirten Akıncı, güçlerinin neye yeteceğini, ne kadar ileri gidebileceklerini bilmediklerini ifade etti.

Bir an önce yola çıkmak hedefiyle yürüyüşün duyurusunu beklemediklerini belirten Akıncı, “En kısa sürede yola çıkmayı düşündüğümüz için katılımcı sayısı sınırlıydı. Şunu belirtmek istedik ki; 30 gün sürebilecek yolculuğumuz ara katılıma açık. İnsanların bu yürüyüşe bir saat veya bir gün boyunca eşlik etmesini bekliyoruz.” ” sözlerini kullandı.

Yürüyüşün başlangıç ​​noktası olarak Kadıköy’deki Ayrılık Çeşmesi’ni seçmenin bir anlamı olduğunu belirten Akıncı, “Ayrılık Çeşmesi’nin tarihi bir anlamı ve değeri var. Atalarımızın alayları uğurlamak için seçtiği bir noktadır. Hac, bir veda ve kalkış noktasıdır, “Biz de bu tarihi manaya değinmek istedik.” gibi konuştu.

Açıklamanın ardından grup Gazze’ye ulaşmak için yürüyüşe başladı. Yürüyüşü takip etmek veya katılmak isteyenlerin grubun sosyal medya hesaplarından “huryuruyus” adı altında bağlantı kurabilecekleri bildirildi.

eyupsultanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu