Haber

İZENERJİ işçilerine yüzde 68 zam

Yaklaşık 4 ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK Genel-İş 2 ve 9 Nolu Şubelerinin örgütlendiği İZENERJİ’de sonuçlandı. Çalışanların taban fiyatı yüzde 68 oranında artırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketinde Genel İstihdam Sendikası ile Sosyal Demokrat Kamu Patronları Sendikası (SODEMSEN) arasında 4 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uzlaşmayla sonuçlandı. taraflardan. 11 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesiyle taban ücret yüzde 68 artırıldı. Sabah saatlerinde Egemenlik Rezidansı önünde toplanan çalışanlar, “Birlikte kazanacağız” ve “Tek başımıza kurtuluş yok, hep birlikte ya da hiçbirimiz” gibi sloganlar attı.

“Temelde eşitlendi”
Burada işçilere seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Üste net 17 bin 955 lira. İkramiye ve yan gelirlerle 22 bin. Burası kat. İZELMAN ile İZENERJİ’yi tabanda eşitledik. Eşit işe eşit fiyat bu kurumun sağlığı için, İzmir’in ve bu ülkenin sağlığı için çok değerlidir. Eşit işe eşit ücretin olmadığı yerde haktan, hukuktan, adaletten söz edilemez. Bu nedenle birinci önceliğimizdir. Ulaşacağımız en güzel, ileri nokta bu değil. Gelecek daha iyi günler var. Hiç şüphen olmasın. Her şey çok keyifli olacak” dedi.

“Çok çalışmalıyız”
“Yalancı yayın ne olduğunu biliyor musun?” Önder Soyer yaptığı konuşmada, “14 Mayıs’ta emeğin, adaletin, hakkın, hukukun ve mazlumların yanında bir hükümet kuramazsak bu bir yalancı bahardır. Bu herkesin çok iyi anlaması gereken bir hikaye. Çünkü işçi sınıfı, tarih boyunca toplumun dönüşümünün öncüsü olmuştur. Bugün aranızdaki genç ve kadın işçiler değişimin öncüleri olacak. Ancak bunun için çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

“Temelde eşitliği sağladık”
Orgeneral İş Şube 9 Nolu Lider Sedat Zengin, “İnsanca yaşam, insanca ücret talebimizi sürekli haykırdık. İzenerji çalışanları adına birçok yeni kazanıma imza attık” dedi. Genel İş Kolu 2 Nolu Lider Ercan Gül, kümelenmelerin ortasındaki fiyat farkını kapatmaya çalıştıklarını anlatarak, “Toplu iş sözleşmesine birçok madde girdi. Tabanda eşitliği sağladık. B Grubu’nda yüzde 95 eşitliği sağladık. A, B, C grubunu ciddi bir yere getirdik. Biz bu toplu sözleşmede %100 eşitlik talebiyle yola çıktık. Biz bu toplu sözleşmeden memnunuz” dedi.

Toplu sözleşme ile yeni haklar
İmzalanan sözleşmede işçilere yeni haklar verildi. Çocuğu askere giden işçiye 500 TL, evlat edinen personele 10.000 TL, altışar aylık dönemler için enflasyon oranında artış (birinci yılın ikinci altı ayında enflasyon oranında artış olmadı; eklendi) ), +%1 refah payı iki kez enflasyona eklendi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

karapurcekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu