Haber

Kamu çalışanlarına yüzde 45 zam yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu çalışanlarının maaşlarına sosyal yardım payı dahil yüzde 45 zam yapıldığını açıkladı. Kamu personelinin mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü’nün imza töreninde konuşan Erdoğan, kamuda en düşük maaşın 15 bin liraya çıkarıldığını bildirdi. Erdoğan, bahisle ilgili Twitter hesabından da şu açıklamayı yaptı:

İmza töreninde, “Vicdanımı ve değerlerimi bir kenara koymadan, ülkemin çıkarlarını bir kenara koymadan, arkadaşlarımızın yapmış olduğu görüşmelerin şahsi bir değerlendirmesini yapmak istedim. Bunun yanında düşünerek bugünün hazırlıklarını yaptık. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu protokolle 2023-2024 döneminde yaklaşık 700 bin kardeşimizin alacağı maaşın çerçevesini belirliyoruz.”

“Gaziler, terör kurbanları ve şehitler”in çıplak ücretlerine yüzde 10 zam yapılacağını vurgulayan Erdoğan, fazla mesai ücretlerine yüzde 70 zam yaptıklarını belirterek, “Gece işçilerinin maaşları da zamlı olarak ödenecek. yüzde 8 artış”

Depremde emeği geçenlere teşekkürler

Çerçeve anlaşma protokolü, kamu idareleri ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşları, sermaye ve kefalet sandıklarını, özel hukuka göre kurulmuş kuruluşları, genel bütçeden yardım alarak hizmet veren kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıklarını, başkentin yarısı, il özel idareleri, bağlı belediyeler. Örgütleri ve “işyerlerinde alın teri döken işçileri” kapsadığını belirten Erdoğan, “Bu işçilerden biri de madencilerimiz, yolcular, demiryolcular, elektrikçiler, doğalgazcılar, tersaneciler, ormancılar, kurtarıcılar, özel ilimizin çalışanları. 6 Şubat depreminde kurtarma çalışmalarını yürüten yönetime milletim adına çok teşekkür ederim. Milletimiz de devletimiz de emeklerini unutmadı, unutmayacak” dedi.

DW/ET,JD

DW Türkçe’ye nasıl erişebilirim?

haber-caglayancerit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu