Haber

Kara Para Aklama İddiasıyla Tutuklanan Şüphelilerin Gözaltına Alınması Devam Ediyor

Sulh Ceza Hakimliği, haklarında kara para aklama suçundan soruşturma başlatılan Dilan ve Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 12 tutuklu şüphelinin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

DURUŞMADA SÖZ VERDİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Engin Polat ve Dilan Polat hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi”, “suçtan kaynaklanan mal varlığının aklanması” suçlarından soruşturma başlattı. ve “vergi kanununun ihlali”. Aralarında Dilan ve Engin Polat’ın da bulunduğu 12 şüpheli 5 Kasım’da tutuklanarak cezaevine gönderildi. 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nde aylık tutukluluk denetimi yapıldı. Aralarında Dilan ve Engin Polat’ın da bulunduğu 12 kişi SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi) üzerinden ifade verdi. Kararını açıklayan mahkeme, 12 kişinin tutukluluğunun devamına karar verdi.

POLAT OPERASYONU

1 Kasım’da İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirilen operasyon ve ardından gelen operasyonlarda aralarında Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyalleri ve kitaplarına el konulan ve aralarında Polat çiftinin de bulunduğu şüpheliler hakkında MASAK’ın ön soruşturma raporu hazırlandı, raporda 200 milyon lira paranın aktarıldığı belirlendi. Tasfiye halindeki 3 şirketten aile bireylerine ait şirketlere, sözde ticaret karşılığında sahte fatura düzenleme formülüyle dava açıldı.

ŞİRKETLERE KAYYIM ATANDI

Paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında aktarıldığının belirlenmesi ve son aşamada Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul adlı şirkette toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç satın alınmasının ardından ekipler, Şüphelilerin kimliklerini tespit eden ve kimliklerini tespit eden İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü, İstanbul, Ankara, Yalova, Ordu merkezli Kırklareli ve Manisa’da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren ekipler, Dilan ve Engin Polat’a ait bir medikal firmasının Ankara’da başka bir firmaya isim hakkı verdiğini ve bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın ele geçirilmeye çalışıldığını belirledi. ortakların kişisel hesaplarına aktarılacaktır. Şüphelilerden Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu 16 kişi tutuklandı. Hakim 27 şirkete kayyum atanmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu