Haber

Kars’ta askeri tatbikat dondurucu soğukta devam ediyor

Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı tatbikatı için düğmeye basıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kars’ta  “Kış Tatbikatı-2023” tatbikatı yapılıyor.

Tatbikat, 9’uncu Kolordu Komutanlığı komuta ve komutasındaki 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars’ta bulunan Şehit Uzlaştırma Astsubay Kıdemli Çavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Sahası’nda gerçekleştiriliyor.

17 ülkeden askeri personel tatbikatta

Tatbikata Almanya, Azerbaycan, Kazakistan ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 17 ülkenin askeri personeli katılıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye düştüğü bölgede 1758 personelin katılımıyla devam eden tatbikatta, 43 farklı tipte 651 araç ve 23 farklı tip ve çapta 865 silah kullanılıyor.

14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen basın brifing programında Hava Savunma Yüzbaşı Ahmet Adıyaman, gazetecilere tatbikat hakkında bilgi verdi.

Çığa düşen kişiyi kurtarma çalışması

Daha sonra tatbikat alanına götürülen gazetecilere tatbikatın komuta merkezi gösterilerek, bölgede bulunan askeri birlikler tanıtıldı.

Askerlerin komando marşını söylediği programda Azerbaycan, İtalya ve Kosova birlikleri operasyonlarda kullandıkları teçhizat hakkında bilgi verdi.

Doğal Afet Arama Kurtarma Taburu görevlisi de senaryo gereği çığ altında kalan kişiyi kurtarmak için çalıştı.

“Kış tatbikatında olmaktan mutluyuz”

Senaryo gereği çığ bölgesinde gerçekleştirilen etkinliğe arama kurtarma köpekleri “Sıla” ve “Manas” da katıldı.

Kosova’dan tatbikata katılan askeri birliğin komutanı Kushtrim Hoca, kış tatbikatına katılmaktan memnuniyet ve memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Tatbikatı, Gaziler Derneği Lideri Yüksel Öztürk, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Lideri Muhsin Ağçay, gazi yakınları ve lise öğrencileri de izledi.

gemlikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu