Haber

Katar, depremzedeler için söz verdiği 1260 konteyneri gönderdi

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majid el-Ansari, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerden etkilenenler için vaat ettikleri 10 bin konteyner konuttan bugüne kadar 1260 adedinin sevk edildiğini açıkladı.

Sözcü Ensari, Katar Dışişleri Bakanlığı’nda haftalık düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yönelik yardım çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Ensari, Katar’ın depremzedeler için taahhüt ettiği 10 bin konteyner evden bugüne kadar 1260 adedinin depremden etkilenen bölgelere sevk edildiğini, bu hafta ve önümüzdeki hafta 4 bin 845 konutun nakli için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Başkent Doha’da bulunan Education City ve Aspire Park’ta depremden etkilenenler için 50’den fazla seyyar tuvalet temin edildiğini kaydeden Ensari, Katar Hava Kuvvetleri’nin Ürdün ve Almanya’dan acil yardımların hava ulaşım uçaklarıyla Türkiye’ye taşınmasına da yardımcı olduğunu söyledi. katkısını belirtti.

Ansari, Katar Kalkınma Fonu’nun Suriye’deki depremzedelere yardım için Suriye Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerine desteğini sürdüreceğini belirtti.

Büyük çadırları tüm ekipmanlarıyla birlikte depremzedelere ulaştırmak için çalıştıklarını kaydeden Ensari, bu çadırların depremzedeler için büyük sığınak ve hastane olarak kullanılacağını söyledi.

Katarlı yardım kuruluşlarının Suriye ve Türkiye’ye yardım yapmaya devam ettiğini ifade eden Ensari, bu yardımlardan yararlananların sayısının Suriye’de 1,3 milyonu, Türkiye’de ise 350 bini geçtiğini bildirdi.

Katar, depremzedeler için taahhüt ettiği konteyner evlerin ilk kısmı olan 306 adet konteyner evi 12 Şubat’ta kargo gemisiyle Türkiye’ye göndermeye başladı.

Doha yönetimi, yardım çalışmaları kapsamında Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen bölgelere 10 bin konteyner konut göndereceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu