Ekonomi

Katar’dan Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz

Katar haber ajansı QNA’da yayımlanan haberde, Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz temin edilmesi konusunda imzalanan muahedeye ait bilgi verildi.

Katar Güç Şirketi ile ABD’li enerji firması ConocoPhillips arasında 15 yıllık anlaşma imzalandığı kaydedilen haberde, bu kapsamda Almanya’ya 2 milyon tonun üzerinde sıvılaştırılmış doğalgaz temin edileceği belirtildi.

Haberde, Almanya’ya ilk sevkiyatın 2026’da yapılacağı bilgisi paylaşılırken, Katar Güç İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi’nin “Katar ticareti siyasetten ayırır. Bugün Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz satılması konusunda bir ABD şirketiyle mutabakat yapıldı” şeklindeki sözlerine yer verildi.

Dünya Kupası gerginliği olmuştu

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, 27 Ekim’de Alman ARD kanalına verdiği röportajda, Katar’ın insan hakları sicilini eleştirerek, “Alman hükümeti olarak bizim için bu mesken sahipliği (Katar’ın) hakkı çok aldatıcı. Uyulması gereken standartlar var. Turnuvalara konut sahipliği yapma hakkını bu ülkelere vermemek daha güzel olur” demişti.

Katar, Faeser’in bu açıklamalarının ardından Almanya’nın Doha Büyükelçisi Claudius Fischbach’ı Dışişleri Bakanlığına çağırarak protesto notası vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu