Ekonomi

Kazanç çağrısı: Cogent Communications 2024 yılının ilk çeyreğinde karışık kazançlar bildirdi

Küresel bir internet servis sağlayıcısı olan Cogent Communications Holdings, Inc. (CCOI), 2024 yılının ilk çeyreğinde toplam gelirlerinde hafif bir düşüş kaydederek 266,2 milyon $’a gerilediğini bildirdi.

Buna rağmen şirket bir önceki çeyreğe göre FAVÖK’ünü 4,5 milyon dolar artırarak 115 milyon dolara yükseltti. Cogent ayrıca 206 milyon dolarlık IPV4 menkul kıymetleştirme senedi ihracının ve üç aylık temettüde hisse başına 0,01 dolarlık bir artışın altını çizdi.

Şirket, kurumsal, işletme ve ağ merkezli işlerini etkileyen zorlu bir ekonomik ortamda ilerlerken IPV4 adresleri ve karanlık fiber dahil olmak üzere varlıklardan para kazanmaya odaklanıyor.

Önemli Çıkarımlar

 • 2024’ün ilk çeyreğinde toplam gelirler 266,2 milyon dolar olarak açıklanırken, bir önceki çeyreğe göre 5,9 milyon dolar azaldı.
 • Düzeltilmiş FAVÖK ise 4,5 milyon dolar artarak 115 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 • Cogent yaklaşık 38,8 milyon IPV4 adresine sahiptir ve yaklaşık 12,2 milyonunu kiralayarak aylık 3,4 milyon dolar gelir elde etmektedir.
 • IPV4 seküritizasyon tahvillerinin 206 milyon dolarlık ihracı 2 Mayıs 2024 tarihinde tamamlandı.
 • Şirket üç aylık temettüsünü hisse başına 0,01 dolar artırdı.
 • Cogent, çeyrek boyunca T-Mobile’dan toplam 87,5 milyon dolar tutarında üç ödeme aldı.
 • Cogent uzun vadede ortalama %5-7 gelir artışı ve yıllık yaklaşık 100 baz puan FAVÖK marjı artışı bekliyor.
 • IPV4 adreslerine, fazla veri merkezi alanına ve karanlık fibere odaklanarak Sprint satın alımından elde edilen varlıklardan para kazanma planları devam ediyor.

Şirket Görünümü

 • Cogent uzun vadede ortalama %5-7 oranında gelir artışı öngörüyor.
 • Şirket, düzeltilmiş marj olarak yıllık FAVÖK’te yaklaşık 100 baz puanlık bir artış hedefliyor.
 • Cogent, ağına her yıl yaklaşık 100 taşıyıcıdan bağımsız veri merkezi eklemeyi planlıyor.

Ayıda Öne Çıkanlar

 • Kurumsal gelirler, temel olarak düşük marjlı şebeke dışı bağlantılar ve çekirdek olmayan ürünlerin elenmesi nedeniyle %1,4 azalarak 124,9 milyon dolara geriledi.
 • Net merkezli gelirler, temel olarak T-Mobile ile yapılan ticari hizmetler anlaşmasındaki azalma nedeniyle %1,3 azalarak 92 milyon dolara geriledi.
 • Kurumsal gelirler, çekirdek olmayan ürünlerin ve düşük marjlı şebeke dışı hizmetlerin elenmesine bağlı olarak %5,7’lik bir düşüşle 49,3 milyon dolara geriledi.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Şebeke içi gelir %0,4 artarak 138,6 milyon dolara yükseldi.
 • Yeni müşteri sözleşmeleri için megabit başına ortalama fiyatta ardışık artışlar kaydedildi.
 • Şebeke içi ARPU sıralı olarak artarken, şebeke dışı ve dalga boyu ARPU’larında hafif bir düşüş görüldü.
 • Şirket ağının, müşteri tabanının ve satış gücünün gücünü vurgulayarak video trafiği ve akışındaki büyümeye dikkat çekti.

Eksiklikler

 • Kurulu baz için megabit başına ortalama fiyatta düşüş bildirilmiştir.
 • Şebeke içi ve şebeke dışı bağlantılar için kayıp oranları arttı.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • CEO Dave Schaeffer, kaldıraç oranını 3,17’ye düşürmekten ve bilançoyu optimize etmek için yüksek getiri, menkul kıymetleştirme ve varlık satışı gibi seçenekleri araştırmaktan bahsetti.
 • Schaeffer, T-Mobile’dan yapılan ödemelerdeki azalmaya ve maliyet tasarrufu sağlama ve FAVÖK’ü iyileştirme becerisine değindi.
 • Menkul kıymetleştirmeden elde edilen geliri kullanma planları arasında ekonomik olmayan bir karanlık fiber kiralamasını satın almak ve iş dönüşümü ve etkinleştirmeye yatırım yapmak yer alıyor.

Cogent Communications, belirli iş segmentlerindeki gelir düşüşlerini stratejik varlıklardan para kazanma ve ağ genişlemesi ile dengeleyerek karmaşık bir ekonomik ortamda yol almaya devam ediyor. Şirketin temkinli ancak iyimser yaklaşımı, uzun vadeli büyüme ve marj genişlemesine odaklanmasıyla birleştiğinde, küresel internet hizmetleri pazarında devam eden zorluklar ve fırsatlar karşısında uyum sağlama yeteneğini yansıtıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Cogent Communications Holdings, Inc. (CCOI) hissedarlarına değer kazandırma konusundaki kararlılığını 12 yıl üst üste temettüsünü artırarak göstermiştir. Bu istikrarlı performans, özellikle son IPV4 seküritizasyon tahvil ihracı ve temettü artışı bağlamında, şirketin mali disiplini ve stratejik varlık yönetiminin bir kanıtıdır.

InvestingPro Verileri, Cogent’in 2024 yılının 1. çeyreğinde sona eren son on iki ay itibariyle 12,65 F/K Oranı (Düzeltilmiş) ile düşük bir kazanç katsayısında işlem gördüğünü göstermektedir. Ayrıca, şirket aynı dönemde %89,74’lük kayda değer bir Gelir Artışına sahiptir. Bu önemli büyüme oranı, şirketin varlıklarından para kazanma ve ağ yeteneklerini genişletme konusundaki başarılı çabalarını yansıtabilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Cogent için InvestingPro İpuçları, şirketin bu yıl net gelirinde bir düşüş yaşanması beklenirken, üst üste 13 yıldır temettü ödemelerini sürdürdüğünü ve bunun gelir odaklı yatırımcılar için cazip olabileceğini vurguluyor. Ayrıca, kısa vadeli yükümlülüklerini aşan likit varlıkları ile Cogent’in istikrarlı bir likidite pozisyonunda olduğu görülüyor ve bu da acil finansal taahhütlerini karşılama kabiliyetinin altını çiziyor.

InvestingPro, Cogent’in finansal sağlığı ve gelecek beklentileri hakkında daha derin bilgi edinmek isteyen okuyucular için ek ipuçları sunuyor. https://www.investing.com/pro/CCOI adresini ziyaret ederek, yatırım kararlarınıza daha fazla bilgi sağlayabilecek kapsamlı bir InvestingPro İpuçları setine erişebilirsiniz. Ve unutmayın, InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak daha da değerli finansal analiz ve verilerin kilidini açabilirsiniz.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu