Ekonomi

Kimya ihracatı ilk çeyrekte 7 milyar doları aştı

İKMİB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Pelister, şubat ayında yaşanan yıkıcı depremin ardından ülke olarak yaraları birlikte sarmak için büyük bir seferberlik başlattıklarını belirtti.

İş dünyası ve ihracatçı olarak depremden etkilenen bölgelerin ihtiyaçlarına öncelik verdiklerini belirten Pelister, şunları kaydetti:

“Bölgedeki iş gücü ve tesis kaybı ile birlikte üretim ve ihracatın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için kesintiye uğrayan barınak yaşam alanlarının bir an önce tamamlanması büyük önem taşıyor. TİM öncülüğünde İhracatçı Birlikleri olarak yaklaşık 5 bin depremzedeyi barındırıyoruz.

Öte yandan, ülkemizin gelişmesinde ve büyümesinde öncü olan ihracatımızı artırmak için ticaret heyetlerimize ve fuar katılımlarımıza ağırlık veriyoruz. Mart ayında çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Kimya bölümümüzün Şubat ayında 2,25 milyar dolar olan ihracatı Mart ayında 2,9 milyara yükseldi.”

İndirimlerin ihracata olumlu yansımasını bekliyoruz.

Pelister, “Mart ayında ikinci büyük ihracatçı konumuna geldik. Nisan ayının prestijiyle birlikte doğalgaz ve elektrikteki indirimlerin üretim maliyetlerine ve dolayısıyla ihracatımıza olumlu yansımasını bekliyoruz. Yükselen bir grafik çizmek için çalışıyoruz. Dünyadaki gelişmeleri ve ülkemizdeki gelişmeleri yakından takip ederek ihracatımızda bu süreci hep birlikte daha çok çalışarak atlatacağımıza inanıyoruz” dedi. yorumunu yaptı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart ayında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 artarak 23,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kimya bölümü ise Mart ayında 2,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Şubenin bu yılki ilk çeyrek ihracatı 7,4 milyar dolara ulaştı.

Mart ayında 2,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren departman, ülke ihracatından yüzde 12,2 pay aldı.

lalapasa-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu