Haber

Milli Eğitim Bakanlığı, halk eğitimi kurslarında istihdam ve dijitalleşmeyi başlatıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, halk eğitim kurslarının piyasa talepleri dikkate alınarak “istihdama” dayalı olarak revize edileceğini belirtti.

Bakan Özer, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren ve ayda 1 milyon kişiye hizmet veren 1000 halk eğitim merkezi için üç yeni hedef açıkladı.

Bu hedeflerin ilkinin merkezlerdeki kurslarla ilgili olduğunu kaydeden Özer, “İlk hedefimiz 3 bin 500’ün üzerinde kursu olan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü. 2022 sonuna kadar bu kursların hepsini güncelleyeceğiz. Akademisyenlerin, uzmanların ve işgücü piyasasının taleplerini dikkate alarak istihdamı önceliklendirecek şekilde güncelleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Özer, diğer hedeflere ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

“İkinci hedefimiz ise tüm dersleri dijital platforma taşımak. Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Ağı yani ‘HEMBA’ ile 2022 yılı sonuna kadar tüm eğitim içeriklerini dijital platformda buluşturacağız.

Üçüncü amaç; halk eğitiminde artık uluslararası bir boyuta ulaşıyoruz. Yani dijital platforma aktardığımız tüm kurslarımızı HEMBA ile başta Balkanlar olmak üzere kıta Avrupası’ndaki tüm vatandaşlarımızın kullanımına ve sertifikasyonuna açacağız. Dolayısıyla 1 Ocak 2023 prestijiyle sadece Türkiye’deki vatandaşlarımızın değil, kıta Avrupası’ndaki vatandaşlarımızın kişisel gelişimi ile ilgili çok değerli bir enstrümanı hizmete sunacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu