Ekonomi

Moody’s, ABD borç limiti çıkmazına ilişkin senaryo analizi yayınladı

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Kongre’ye yazdığı son mektubunda borç limiti tedbirlerinin 1 Haziran’a kadar tüketilebileceğini öne sürdüğü hatırlatıldı.

Söz konusu mektubun piyasalarda müzakerelere ilişkin endişeleri artırdığına işaret edilen Moody’s’in temel beklentisinin, gergin siyasi ortama rağmen borç limitinin artırılması veya askıya alınması olduğu kaydedildi.

Belirsizliğin kredi risklerini artırdığına vurgu yapılan açıklamada, borç limitinin artırıldığı veya askıya alındığı, borç limitinin kaldırılmadığı ancak hükümetin borç vererek temerrüde düşmediği 3 farklı senaryonun krediler üzerindeki etkileri özetlendi. faiz ödemelerine öncelik verdi ve hükümet bir faiz ödemesini kaçırdı.

Mevcut siyasi dinamikler göz önüne alındığında, borç limitinin kaldırılması veya askıya alınması kararının borcun temerrüde düşmesine çok yakın olması, bunun finansal piyasalardaki oynaklığı daha da kötüleştireceğini, fonlama maliyetlerini ve kredi riskini artıracağını da sözlerine ekledi.

Açıklamada, hükümetin bütçe müzakerelerinde büyük harcama kesintilerini kabul etmesi durumunda daha fazla kredi verenin etkilenebileceği belirtildi.

Açıklamada, “Faiz ödemelerine öncelik verme kararı, borç yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceği için ABD ülke kredi profilini etkilemeyebilir. Ancak, federal fonlamaya bağımlı veya maruz kalan bir dizi kamu finansmanı ihraççısı etkilenecektir.” İhraççı için kredi baskısı yaratabilir.” söylendi.

Açıklamada, kaçırılan bir faiz ödemesi ve ülkenin notunun düşürülmesinin birçok şubeyi etkileyeceği vurgulanırken, ülke notu ile doğrudan temas halinde olan kredi kuruluşlarının notlarının büyük ihtimalle YTL’de hareket edeceği vurgulandı. aynı yön. Moody’s’ten yapılan açıklamada, ABD’nin faiz ödemesini kaçırma ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu