Haber

Nijer Askeri Hükümeti Togo’dan Arabuluculuk İstedi

Nijer’de 26 Temmuz’da yönetimi ele geçiren askeri hükümet, Togo’dan kendilerine yaptırım uygulayan Batı Afrika ülkeleri ile aralarında arabuluculuk yapmasını istedi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Nijer Savunma Bakanı Salifou Moby, Togo’nun başkenti Lome’da Devlet Başkanı Faure Gnassingbe ile bir araya geldi.

Moby, toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’e yönelik yaptırımlarını kınadı ve bu süreçte kendileriyle diyaloğunu asla kesmediği için Togo’ya teşekkür etti.

“Biz hiçbir zaman kapılarımızı dostlarımıza kapatmadık. Artık iletişim kuramayacak durumda olsak da Nijer’in kapısı her zaman açık.” ifadesini kullanan Mody, Togo Devlet Başkanı Gnassingbe’den kesintiye uğrayan bu diyaloğu kolaylaştırmasını istediklerini söyledi.

Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey de Nijer ile uluslararası toplum arasındaki diyaloğu kolaylaştırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Nijer’de 26 Temmuz’da ordunun yönetimi ele geçirmesinin ardından ECOWAS ve bazı Batılı ülkeler Nijer’e yönelik çeşitli yaptırım kararları almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu