Haber

Pakistan Başbakanı Çin’e tekrar 1 milyar dolar sağladığı için teşekkür etti

Geo News televizyonunda yer alan habere göre Şerif, başkent İslamabad’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Pekin’in zor zamanlarında ülkesine ekonomik destek sağladığını vurguladı.

Şerif, Çin’in 1 milyar doları yeniden finanse ettiğini ve paranın alındığını belirterek Pekin’e teşekkür etti.

Sharif, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de yardımlarından dolayı teşekkür ederek, dış kredilerden kurtulmanın önemini vurguladı.

Gelir ve Maliye Bakanı İshak Dar, 17 Haziran’da yaptığı açıklamada, Pakistan’ın Çin’e 1 milyar dolar ödediğini ve bu paranın yine Çin tarafından finanse edilmesini umduğunu söyledi.

Dar, Çin Merkez Bankası ile 300 milyon dolarlık kredi için görüşmelerin sürdüğünü duyurdu.

IMF İLE ANLAŞMA

Pakistan, 2019’da IMF ile 39 ayda ödenmesi planlanan 6 milyar dolarlık kurtarma paketi için anlaştı. Geçen yıl taraflar yeniden masaya otururken, IMF toplam kredi tutarının 6 milyar dolardan 7 milyar dolara çıkarıldığını açıkladı.

Anlaşma kapsamında IMF, şartların yerine getirilmesi halinde Pakistan’a 1,17 milyar dolarlık kredi vereceğini açıkladı. 2022 yılı Şubat ayında yeniden başlayan kredinin serbest bırakılması için yapılan müzakerelerde şu an bir ilerleme kaydedilmedi.

Hükümet, IMF ile anlaşmanın bu ay gerçekleşeceğini öngörüyor.

haberarsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu