Ekonomi

Petrol yönü yukarı

ABD ham petrolü, teknik göstergelerin önceki kazanımların abartılmış olabileceğini göstermesi nedeniyle Pazartesi günü yüzde 0,3 düştükten sonra varil başına 88 dolara yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ABD Enerji Bilgi İdaresi aylık piyasa raporlarını Salı günü ilerleyen saatlerde yayınlayacak, Uluslararası Enerji Ajansı ise Çarşamba günü yayınlayacak.

Haziran ayından bu yana ham petrolde yükselişe yol açan temeller güçlü kalmayı sürdürüyor. OPEC+ güç merkezleri Rusya ve Suudi Arabistan arzı kısıtlamaya devam ederken, en büyük ithalatçı Çin’deki talebin görünümü iyileşiyor ve ABD’nin sancılı bir resesyona girme olasılığı azalıyor.

ABD doları da Pazartesi günü yaklaşık iki ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek, bu para biriminde fiyatlanan emtiaları çoğu alıcı için daha cazip hale getirdi.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Yukarı doğru momentum şimdilik tükendi. Ham petrolün yön seçmek için yeni ipuçlarına ihtiyacı var. Brent için 90 dolar civarında bir tutunma modeli görebiliriz” dedi.

Rusya’nın bu ay küresel ekonominin ağır yakıt ihracatını sınırlamasının ardından dizel de yükselişte. Bu, Avrupa vadeli işlemlerinin Ocak ayından bu yana ilk kez ton başına bin doları aşmasına yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu