Haber

Rusya Dışişleri: Rusların Refah Sınır Kapısı’ndan çıkarılması için tüm taraflarla çalışıyoruz

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, bugün belli sayıda yabancı uyruklu için açılış yapılacağını söyledi. Gazze Şeridiile Şeker mısırarasında ‘Refah Sınır Kapısı’Rus vatandaşlarını Türkiye’den uzaklaştırma çabaları hakkında bilgi verdi.

Mevcut krizin en başından bu yana Gazze’deki Rusya vatandaşlarının Refah Sınır Kapısı’ndan tahliyesi için İsrail, Filistin ve Mısır temsilcileri olmak üzere ilgili tüm taraflarla birlikte çalıştıklarını anlatan Bogdanov, uzun süredir çaba gösterdiklerini kaydetti. Bu konuda anlaşmaya varmanın zamanı geldi.

Bogdanov, “Bir gelişme olursa çok mutlu olurum. Çünkü bu konuda anlaşmaya varmak için uzun süredir çalışıyoruz.”sözlerini kullandı.

Sabah Hamas, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan Mısır’ın sonundaki Refah Sınır Kapısı’ndan ayrılabilecek kişilerin bir listesini aldı ve listede şunlar yer alıyordu: Avustralya, Avusturya, Bulgaristan, Endonezya, Ürdün, Finlandiya, ÇekyaVe JaponyaVatandaşların da olaya karıştığı görüldü.

Hamas’ın açıklamasının ardından AFP, yabancı uyruklu ilk grubun Gazze’den ayrıldığını bildirdi. Refah Sınır KapısıMısır topraklarına geçtiğini bildirdi.

Mısır hükümeti ayrıca, Refah Sınır Kapısı’nın yaklaşık 90 yaralı Filistinli ile 450 civarında yabancı uyruklu ve çifte vatandaşın geçişine olanak sağlamak üzere istisnai olarak açıldığını da belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu