Ekonomi

Salcan Danışmanlık işletmeleri satın alma teşvikleri konusunda uyardı

Salcan Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Yüksek Endüstri Mühendisi Nebahat Salcan, teşvik almak isteyen işletmelere teşvikleri nasıl alabilecekleri konusunda bilgi verdi ve ceza konusunda uyarılarda bulundu. Firma olarak teşvik ve ihracat konusunda rehberlik yaptıklarını belirten Salcan, “Türkiye’nin ekonomi Politikalarında benimsedikleri ihracat KOBİ’ler için vazgeçilmezdir. Ticaret Bakanlığı desteğiyle sadece büyük firmaların değil, mikro ve küçük ölçekli KOBİ’lerin de ihracat yapmasına olanak sağlıyor. “Bu sayede hem uluslararası pazara açılmalarına hem de Türkiye’de istihdam yaratmalarına destek oluyoruz” dedi.

6 Şubat depreminin ardından hükümetin bölgenin kalkınması için düğmeye bastığının altını çizen Salcan, “Türkiye’yi derinden sarsan deprem felaketinden etkilenen 9 ildeki 65 ilçe Cazibe Merkezleri Programına dahil edildi. Konu Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla 9 ilin 65 ilçesi Cazibe Merkezleri Programına dahil edildi. “Yatırımlar 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanacak. Bu ilçelerdeki yatırım ortamı iyileştirilecek ve istihdam artacaktır. Hasarlı binalar teşvik belgesine bağlanacak, hasarlı makine ve teçhizatın onarılması veya yenilenmesi desteklenecek” dedi.

35 yıllık tecrübeye sahip olduklarını vurgulayan Salcan, çalıştıkları firmalara A’dan Z’ye destek verdiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bize genelde ‘Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?’ diye soruluyor. İstediler: Yatırım Teşvik Belgesi, tüm bölgede yapılacak yatırımlara yönelik makine ve teçhizatın katma değer vergisi ve gümrük vergisi ödenmeden, bölgesel destek esasına göre alınmasını; vergi indirimi, sigorta primi desteği, sigorta primi hami payı sağlanmasını sağlıyor. desteği, gelir vergisi stopajı desteği, faiz desteği ve “Elektronik Teşvik Uygulaması ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) ile elektronik ortamda düzenlenen, yatırım yeri tahsisini sağlayan belgedir. Yatırım Teşvik Belgesi’nin amacı firmaları yatırıma yönlendirmek, firmaların ekonomiye katkısını artırmak ve istihdam sağlamaktır” dedi.

“CEZALAR DEVLETİN TEŞVİKLERİ KADAR BÜYÜK”

Salcan, “Uzmanlarla çalışmazlarsa teşvikler şirketlere yarardan çok zarar verir. Yasal sınırlar belli. Yatırım Teşvik Belgesi nakit hibe değil. Teşvik süresi uzatmalı 3 yıl artı 54 ay. 1 buçuk yıl.”

karahalli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu