Ekonomi

Siirt’te Fıstık Hasadına Başlandı

Siirt’in tarım ürünlerinin en değerli gelir kaynağı olan yer fıstığının beklenen hasat dönemi başladı.

Yer fıstığı yetiştiricileri; Dolu, rüzgar ve yağışlardan etkilenen bağ ve bahçeler olmasına rağmen bu yıl fıstık rekoltesinde diğer yıllara göre artış bekliyor. Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, kaliteli ve keyifli bir fıstık hasadı yapıldığını söyledi. Günbat, “Bu yıl genel olarak yeterli, kaliteli ve hoş fıstık almanın mutluluğunu yaşadık. Siirt ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan Siirt fıstığının hasadına bir haftadır başladık. 2023 fıstık hasadına şahit oluyoruz. Burada kaliteli ve hoş fıstık hasadı yapıyoruz. Bazı bahçelerdeki fıstıklarda çürümeler meydana geldi.” Bu yıl genel olarak iyi, kaliteli ve hoş fıstıklar var.

Sulandığında daha kaliteli fıstıklar yetişir. Çiftçilerimizin ihtiyaç halinde bağ ve bahçelerinde suladıkları ağaçlarda daha iyi verim ve kalite elde ettiklerini tespit ettik. Bazı bahçelerimizde gübreleme, dolu ve kuvvetli rüzgarlardan dolayı çok az fıstık bulunmaktadır. Ancak verimin önceki yıllara göre daha yüksek olacağını iddia ediyoruz. Çiftçilerimizle birlikte verimli bir yıl geçireceğimizi umuyorum” dedi.

Bu yıl fıstık bahçelerinde herhangi bir hırsızlık olayının yaşanmadığını belirten Günbat, güzel tedbirlerin alındığını ifade etti. -SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu