Haber

Sri Lanka Turistleri Korumak İçin Mobil Uygulamayı Kullanacak

Colombo, Sri Lanka’daki Galle Face Green parkındaki köprüde gün batımını izleyen insanlar, 8 Ocak 2021. (Fotoğraf: Tang Lu/Xinhua)

KOLOMBO, 26 Şubat (Xinhua) — Sri Lanka Turizm Bakanı Harin Fernando, ülkeyi ziyaret eden turistleri korumak için 1 Mart’tan itibaren bir mobil uygulamanın başlatılacağını duyurdu.

Cumartesi günü Kolombo’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Bakan, uygulamanın turist güvenliği açısından bölgedeki en uygun taşınabilir uygulamalardan biri olduğunu söyledi.

Fernando, uygulamanın yedi dilde kullanılabileceğinden bahsetti.

Bakan, portatif uygulamanın tüm 3 tekerlekli araçlarda olacağını, böylece yabancı turistlerin araçlardaki barkodu okutarak uygulamayı kullanabilmelerini ifade etti.

Fernando, rastgele bir turistin barkod okutarak olay bildirmesi durumunda polis ve turizm yetkililerinin harekete geçeceğini söyledi.

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da turizm amaçlı düzenlenen kültürel dans gösterisinde performans sergileyen dansçılar, 17 Ocak 2023. (Fotoğraf: Ajith Perera/Xinhua)

Bakan, uygulamayı desteklemek için bakanlıkta 24 saat etkin bir şekilde çalışacak bir davet merkezi olacağını kaydetti.

Polis ayrıca, turistleri tehlikeye atabilecek uygunsuz veya rastgele bir olay olması durumunda uygulamayı denetleyebilecek ve gerekli önlemleri alabilecek.

Sri Lanka’nın ana döviz kaynaklarından biri olan turizm sektörü, Kovid-19 salgını ve ülkede yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerden olumsuz etkilendi.

Sri Lanka, 2023’te 1,5 milyon, 2024’te ise 3 milyon turist çekmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu