Yaşam

STK Ada Ankara Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla karşıladı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhuriyetimizin 100. yılını, CSO Şefi Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki CSO Ada Ankara Ana Salonu’nda 26 ve 27 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği özel konserlerle kutlayacak. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Şef Burak Onur Fazilet yönetimindeki Ankara Devlet Çok Sesli Korosu, şef Elnara Kerimova yönetimindeki TRT Ankara Radyo Çok Sesli Korosu ve dört bir yanından amatör koroların katılımıyla gerçekleşecek bu muhteşem konserde Toplam 900 kişinin katılacağı etkinlikte Türk bestecilerin eserleri ve coşkulu marşlar seslendirilecek. Programda Muammer Sun, Faik Canselen, Musa Süreyya, İlker Kömürcü, Hasan Uçarsu, Necil Kazım Akses, Utar Artun ve Nejat Başeğmezler’in eserleri yer alıyor.
 
“Cumhuriyet Şarkıları” seçkin bir repertuvarla seyirciyle buluşacak
Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun ses ve çalgı sanatçıları, 26 Ekim’de CSO Ada Ankara Tarihi Salonu’nda seçkin bir repertuarla “Cumhuriyet Şarkıları” konserinde dinleyicilerle buluşacak. Özgür Ulaş Doğanoğlu yönetimindeki koro, müzik, türküler, marşlar ve danslarla Cumhuriyet coşkusunu en keyifli şekilde yaşatacak.

Son yüzyılın en sevilen türküleri Sümer Ezgü ile seslendirilecek.
Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında, son yüzyılın en sevilen türkülerinden oluşan özgün bir repertuarla dinleyici ve dinleyicileriyle buluşuyor. 27 Ekim’de CSO ADA Ankara Tarihi Salonu’nda gerçekleştirilecek konserde zeybek, halay, horon, deyiş, semah gibi yüzlerce yıllık kökeni olan tıbbın farklı türlerindeki türküler ve melodiler sunulacak. Anadolu’da doğmuştur. Konserde, koronun değerli sanatçıları Ertan Akay, Latife Eraslan, Mihriban Akkuş ve Sıtkı Akın’ın solistlerinin yanı sıra, kendine özgü üslubu ve 100. yıl coşkusuna uygun repertuarıyla konuk solist Sümer Ezgü de yerini alacak. Cumhuriyetimizin kuruluşundan.
 
4 koro bir milletin onurlu uyanışını bir arada anlatacak
Burak Tüzün yönetimindeki Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Elnara Kerimova koro şefliğindeki TRT Ankara Radyo Çok Sesli Korosu, koro şefi Çiğdem Aytepe yönetimindeki TRT Ankara Radyo Gençlik Korosu, koro şefi Atilla Çağdaş yönetimindeki Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Ortaokul Korosu Kıymet, Cumhuriyet Bayramı konseri. 28 Ekim’de öne çıkıp Cumhuriyetin 100. yılını CSO Ada Ankara’da kutlayacak. Cumhuriyet dönemi Türk bestecilerinin yer alacağı konserin ilk bölümünde, dönemin yaşanmışlıklarının ele alındığı Direniş Oratoryosu ile milli mücadelenin tohumları anlatılacak. Konserin ikinci bölümünde ise milli mücadele döneminde aziz uyanışın mirası olan Cumhuriyet, hep birlikte söylenen marşlarla kutlanacak.
 
Yeni nesil Cumhuriyet çocuklarına özel etkinlikler

STK Ada Ankara, Cumhuriyet coşkusunu çocuklarla kutlayacak. 29 Ekim’de gerçekleştirilecek “Yaşasın Cumhuriyet” etkinliğinde minikler, drama eğitmenleri Kubilay Karaburçak ve Şeyma Sağlam’ın eşliğinde drama ve animasyonlarla Cumhuriyet Bayramı’nın anlam ve değerini öğrenecek. Çocuklar; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade edebilecekleri, grup bilinciyle hareket edebilecekleri, yaratıcı hayal güçlerini kullanabilecekleri, doğaçlama yapma ve tartışma becerilerini geliştirebilecekleri etkinlikte çocuklara Cumhuriyet Bayramı bilinci aşılanacak. grup. Türkiye’nin bebek ve çocuklara yönelik ilk ve tek klasik müzik grubu BabyConcerts, 4 Kasım konserinin temasını Cumhuriyet’e adadı. Didem Karakaya’nın flüt, Kasia Özdemir’in keman, Feride Berin Varol’un çello çaldığı, balerin Olga Yürükoğlu ve İbrahim Barulay’ın anlatıcı olarak yer alacağı konserde çocuklar, 100 yıllık Cumhuriyetimizin kuruluşuna eşlik edecek. küçük Efe.

kosehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu