Ekonomi

Tescilli Maraş bıçakları kurbana hazır

Tescilli Maraş bıçakları kurbana hazır

Tarihi Demirciler Çarşısı’ndaki dükkânlarda hazırlanan bıçaklar bayram öncesi satışa çıkarıldı.

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ın yaklaşan Kurban Bayramı öncesi coğrafi işaret tescilli eserlerinden biri olan Hartlap Bıçağı, Kurban Bayramı öncesi usta ellerde hazırlanarak tezgahlardaki yerini aldı.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kahramanmaraş’ta dünyaca ünlü bıçakların üretildiği Dulkadiroğlu ilçesindeki Demirciler Çarşısı faaliyete geçti. Tezgahlarda yerini alan bıçak ve misina çeşitleri ile zırhlar 50 lira ile 500 lira arasında satışa çıkarıldı. Hartlap Mahallesi’nde 1820’den beri dede olarak görev yapan Bahaettin Çelik, tezgahları bine yakın bıçakla süslediklerini ve Kurban Bayramı öncesi satışa sunduklarını söyledi.

Çelik, “Tüm vatandaşlarımızın sayesinde deprem sonrası biraz orta yol verdik ve 3-4 ay sonra işimizin başına dönerek bayrama hazırlandık. Yüzme bıçağı, kesme bıçağı gibi eserler üretip sattık. , misina, zırh, şiş ve kurbanda kullanılabilecek ızgaralar” “Biz 7. kuşak olarak 150 yıldır bu meslekle uğraşıyoruz. Beğenmediğimiz kusurlu eserleri raflarımızda bırakmıyoruz. Bine yakın eserimiz var. Şu anda inşaat aşamasında olan 4 atölye ve bir fabrika ile devam edeceğiz” dedi.

Bıçakçı ustası Serdar Şahin, “Bıçak alacak vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz.

Müşterilerden İbrahim Baz, “İlimiz ülkemizde en kaliteli bıçakların yapıldığı yerlerden biri. Görev yaptığım yerlerde bine yakın bıçak alıp arkadaşlarımıza dağıttım” dedi.

habersiran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu