Ekonomi

Türkiye İhraç Ürünleri Ulusal Pavyonu Chengdu’da açıldı

Chengdu’da düzenlenen ve Türkiye’nin başkonsolosluk açtığı fuarda Türkiye İhraç Ürünleri Ulusal Pavyonu açıldı.

Türk eserlerinin Çin pazarındaki payını ve bilinirliğini artırmak amacıyla Türkiye’nin başkonsolosluk açtığı Çin’in Sichuan eyaletine bağlı Chengdu şehrinde ihracat eserleri pavyonu açıldı. Sichuan-Türkiye dün Chengdu’nun Qingbaijiang bölgesindeki Uluslararası Demiryolu Limanı’nda Ekonomi Fuarı ve Türkiye İhracat İşleri Ulusal Pavyonu açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Sichuan Eyaleti Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı Lei Xuejie ve Türkiye’nin Chengdu Başkonsolosu Mert Tokman katıldı.

Büyükelçi Musa törende yaptığı konuşmada Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi’ne Türkiye Pavyonu’nun açılışına verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Türkiye’nin Chengdu Başkonsolosluğu’nun dün resmen açıldığını hatırlatan Musa, pavyonun açılışının Türkiye ile Başkonsolosluk görev alanı arasındaki iş birliğine katkı sağlayacağını söyledi. Büyükelçi Musa, “Bu sergi salonunun, firmalarımızın Çin pazarındaki paylarını artırmalarına vesile olmasını temenni ediyorum. Türk ürünlerinin yüksek kalitesi göz önüne alındığında Çinli tüketicilerin ürünlerimizden memnun kalacağından eminim” dedi. Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin hızla geliştiğine işaret eden Musa, yatırımcı dostu bir ülke olarak Türkiye’nin daha fazla Çinli şirketin ülkeye gelmesini beklediğini söyledi.

“Ticaret hacmi 1,22 milyar doları aştı”

Sichuan Eyaleti Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı Lei Xuejie yaptığı konuşmada, Sichuan ile Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım iş birliğinin gelişmeye devam ettiğine işaret ederek, iki taraf arasındaki toplam ticaret hacminin 2022’de 1,22 milyar doları aştığını söyledi. Pavyonun Sichuan işletmelerinin Türkiye’yi ve ürünlerini anlamaları için bir platform oluşturacağına işaret eden Lei, konsey olarak Türkiye’deki tüm taraflarla birlikte çalışarak ekonomi, ticaret ve turizm gibi farklı alanlarda iş birliğini artırmak istediklerini kaydetti.

Açılış töreninin ardından düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan TGS Dış Ticaret İdare Meclisi Başkan Yardımcısı Burak Tanrıverdi, Türkiye’nin Çin pazarındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Tanrıverdi, Türkiye’nin en büyük 10 ihracatçısından biri olan Sichuan işletmeleri ile işbirliği yapmaya istekli olduklarını kaydetti.

Pavyonda 500’den fazla ürün sergileniyor

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nin girişimiyle açılan Türkiye İhraç Ürünleri Ulusal Pavyonu’nda gıda, tarım yan ürünleri, el sanatları ve kozmetik gibi 500’den fazla çeşit Türk ürünü sergileniyor ve satışı yapılıyor. Türkiye’nin kültür ve turizm kaynaklarının tanıtıldığı Pavyon, Türk eserlerine olan ilgiyi artırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin Çengdu Başkonsolosluğu dün törenle açıldı. Türkiye’nin Pekin’deki Büyükelçiliğinin yanı sıra Şanghay, Guangzhou ve Hong Kong’da da başkonsoloslukları bulunmaktadır. – PEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu