Haber

Türkiye ile Kazakistan başkentleri arasında ilk direkt uçuş

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Kazakistan’ın başkenti Astana’ya ilk direkt uçuşunu gerçekleştirdi.

Ankara-Astana hattındaki ilk uçuşunda 140 yolcu taşıyan AnadoluJet’in B-737 uçağı, yerel saatle 07.15’te Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı’na indi.

Havalimanında ilk kez düzenlenen törene Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Ufuk Ekici, AnadoluJet Pazarlama Satış Müdürü Ahmet Yıldız, Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi Başkanı Talgat Lastayev, Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı Başkanı Daulet Hamzin’in yanı sıra diğer yetkililer ve basın mensupları katıldı. .

Açılış konuşmalarının ardından Kazak halk müziği icra edildi. Kazak halk oyunlarının da sergilendiği törende ilk uçuş için kurdele ve pasta kesildi.

“Ankara ile Astana arasında köprümüzü kurduk”

Ahmet Yıldız, törenin ardından yaptığı açıklamada, söz konusu güzergahta AnadoluJet tarafından başlatılan direkt uçuşların, Türkiye ile Kazakistan arasındaki bağlara ekonomik ve kültürel açıdan daha fazla katkı sağlayacağını söyledi.

İlk seferin 140 yolcu ile yapıldığını kaydeden Yıldız, “Dönüşte 160 yolcumuz var. Havadan köprü yapıyoruz aslında. Köprüler ne kadar kolaysa o kadar çok insan gidip geliyor. Diğer. Bugün Ankara ile Astana arasında köprümüzü yaptık. Bu köprü her zaman kalacak. Kalacak ve insanlar onunla seyahat edecek. Gerçekten gurur duyulacak bir şey. Özellikle başkent olması çok güzel.” değerlendirmesini yaptı.

AnadoluJet, Ankara-Astana hattında ilk etapta haftada iki sefer düzenleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu