Ekonomi

Ürdün, deli dana nedeniyle Brezilya, Hollanda ve İspanya’dan sığır eti ithalatını durdurdu

Ürdün’ün deli dana vakalarının varlığı nedeniyle Brezilya, Hollanda ve İspanya’dan sığır eti ithalatını askıya aldığı belirtildi.

Ürdün’ün Al-Memleke televizyonunun haberine göre, Tarım Bakanlığı yetkilisi Hazim es-Samadi; Brezilya, Hollanda ve İspanya’dan canlı buzağı, işlenmiş, kurutulmuş ve dondurulmuş sığır eti ithalatının durdurulduğunu söyledi.

Samadi, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) Brezilya ve Hollanda’da olağan dışı vakaların görüldüğünü bildirmesinin ardından Ürdün Tarım Bakanlığı’nın 26 Şubat’ta bu ülkelerden sığır eti alımını askıya aldığını belirtti.

Ülkesinin dana eti ithalatı için Güney Afrika ve Romanya gibi alternatif pazarları olduğunu hatırlatan Samadi, bazı ülkelerden alımların durdurulmasının yerel pazarda fiyatların artmasına yol açmayacağını söyledi.

Samadi, Ürdün’ün et ithalatının yüzde 90’ının Brezilya, Hollanda ve İspanya’dan yapıldığını da sözlerine ekledi.

Brezilya Tarım Bakanlığı dün ülkenin kuzeyindeki Para eyaletinde deli dana olayına rastlandığını, olayın atipik olduğunu ve bulaşma riskinin bulunmadığını duyurdu.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema da bir çiftlikte ölen bir inekte deli buzağı hastalığı tespit edildiğini ve çiftliğin karantinaya alındığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu