Ekonomi

‘Yeni Nesil İhracat Destekleri’ Bursa’da anlatıldı

Esra ÖZARFAT / BURSA

Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile lansmanı yapılan ‘Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme Programı’nın Bursa ayağı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) iş birliği ile yapıldı. UİB Koordinatör Lideri Baran Çelik ile Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Bülent Tuncer’in katıldığı toplantıda Kobi ve Kümelenme, Tanıtım ve Fuar, Markalaşma ve Tasarım Takviyeleri ile E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Siyasetleri ve Yeni Jenerasyon Teknolojiler alanındaki dayanaklarla ilgili bilgiler verildi. Toplantıya ayrıyeten TÜRK EXİMBANK Pazarlama Yöneticisi Mehmet Efkan Bingöl ile İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz de katıldı.

Açılışta konuşan UİB Lideri Baran Çelik, “Küresel çapta yaşanan tedarik zinciri sorunları, güç maliyelerindeki astronomik artışlar, en önemli pazarımız pozisyonunda yer alan Avrupa’da resesyon tehlikesi üzere zincirleme problemler ile karşı karşıya olduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Dünyadaki Merkez Bankalarının faiz artırımları nedeniyle finansmana erişimin her zamankinden daha sıkıntı olduğu bir devirdeyiz. Öbür taraftan ihracatın tabana yayılması, sürdürülebilir ihracat artışı sağlanması ve en kıymetlisi yüksek katma kıymetli ihracat için de finansmana erişim hayati ehemmiyet taşıyor. Yeni Kuşak İhracat Takviyeleri ve Prefinansman Modeli böylesine sıkıntı bir periyotta ihracatın finansmanında değerli rol üstlenecektir” dedi.

Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında ikinci büyük birliği olan UİB’in 10 ayda yüzde 4 artışla 26 milyar dolar ihracat sayısına ulaştığını belirten Çelik, “UİB olarak yılı 32 milyar dolar civarında bir ihracat rakamı ile kapatacağımızı tahmin ediyorum. Türkiye’deki tek birlik konumunda bulunduğumuz otomotiv endüstrisinde ise Ocak-Ekim dönemi ihracatımız yüzde 5 artarak 25 milyar dolar oldu. Otomotiv endüstrisinde de yılı 30 milyar doların üzerinde bir rakam ile kapatacağız. Buradan tüm zorluklara rağmen üretmeye ve ihracata devam eden firmalarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“Yeni nesil desteklerle ihracatçının yanındayız”

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Bülent Tuncer ise yeni kuşak ihracat dayanaklarına yönelik genel bir sunum yaptı. Tuncer, Bakanlığın iş birliği kuruluşlarına yönelik olarak Ur-Ge Proje, Pazara Giriş Rapor, Sanal Fuara İştirak, Sektörel Heyet, Sanal Ticaret Heyeti ve Tanıtım Projesi üzere dayanakların yanı sıra Pazara Giriş Projesi Hazırlama, Çok Kanallı Zincir Mağaza ve İhracat Konsorsiyumları üzere yeni kuşak dayanakları de bulunduğunu söyledi.

Yararlanıcılara ve iş birliği kuruluşlarına yönelik e-ihracat takviyelerinin de olduğunu söz eden Tuncer, şunları söyledi: “Türkiye e-İhracat Platformu Dayanağı ile ülkemizin ihracatçı envanterinin dijital ortama taşınmasının yanı sıra ihracatçılarımızın Web3 üzere yeni jenerasyon teknolojiler kullanması, siparişleri bu platform üzerinden alabilmesi ve farklı ülkelerdeki ithalatçılar tarafından kolay kolay ulaşılabilir olması sağlanacaktır. E-İhracat Konsorsiyumları ile de dünyanın önde gelen ülkelerinin kullandığı toplayıcı satıcı modeli hayata geçiyor. KOBİ’lerin eserleri, uçtan uca e-ihracat konsorsiyumları ile ulaştırılıyor. Maksat ülkeler için de yeni açılımlar kelam konusu. Uzak Ülkeler Stratejisi ile gaye ülkelerimize yönelik takviye oranlarımızı ek 20 puan kadar, amaç ülkelere amaç dallar olması durumunda ek 25 puan kadar artırdık. Bu bağlamda Çin, ABD, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Kanada üzere ülkelerin yanı sıra Brezilya ve Endonezya üzere gelişmekte olan ülkelere hem ihracat hem de e-ihracat kanalıyla açılım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Tuncer, prefinansman modelinin müracaat sürecinin başvur, onay al, ödeme al ve harca üzere kademelerden oluştuğunu, finansmana erişim konusunda Türk Eximbank ve İGE A.Ş ile protokol imzalandığını lisana getirdi.

Eğitim programında KOBİ ve Kümelenme Dayanakları Dairesi Başkanlığı’ndan Şube Müdürü Vekili Pınar Aslan, Tanıtım ve Fuarlar Dairesi Başkanlığı’ndan Daire Lideri Mükerrem Aksoy, Markalaşma ve Tasarım Takviyeleri Dairesi Başkanlığı’ndan Şube Müdürü Vekili Ebru Gülsoy Rojas Atencıo, E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Siyasetleri ve Yeni Jenerasyon Teknolojiler Dairesi Başkanlığı’ndan Ticaret Uzman Yardımcısı Onur Sarıoğlan, Takviye İdare Sistemleri Daire Başkanlığı’ndan İhracat Uzmanı Dilek Sünger, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (TÜRK EXİMBANK) Pazarlama Yöneticisi Mehmet Efkan BİNGÖL ve İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE A.Ş.) Genel Müdürü Kasım Akdeniz UİB üyelerine sunum yaparak, bilgi verdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu